Dziś na Marsie wyląduje sonda InSight wyposażona w polski kret drążący

Wieczorem czasu polskiego na powierzchni Czerwonej Planety ma dojść do lądowania wyjątkowej sondy, innej niż dotychczasowe. U nas obejrzycie relację na żywo z tego wydarzenia!

Dziś na Marsie wyląduje sonda InSight wyposażona w polski kret drążący
Dziś na Marsie wyląduje sonda InSight wyposażona w polski kret drążącyGeekweek - import

Rozpoczęcie karkołomnego manewru wejścia w atmosferę planety ma nastąpić o 20:47, a lądowanie o godzinie 20:54 czasu polskiego. Sonda InSight w kopule ochronnej wejdzie w atmosferę z prędkością 20 tysięcy kilometrów na godzinę i temperaturze dochodzącej do 1500 stopni Celsjusza. W ciągu 7 minut będzie musiała wyhamować do zaledwie 8 kilometrów na godzinę. Te 7 minut, to kluczowy moment dla całej misji, dlatego przez astronomów określany jest wymownymi słowami: 7 minut grozy.

Wyjątkowość misji InSight, w porównaniu z poprzednimi misjami łazików, będzie polegała na zupełnie nowym rodzaju badań. Sonda ma przeprowadzić badania geofizyczne Marsa, w szczególności sejsmologiczne. Jej celem będzie sprawdzenie istoty funkcjonowania jądra planety, co przełoży się na przygotowanie gruntu pod pierwszą misję załogową. Urządzenie pobierze też próbki gruntu, a później przeanalizuje je pod kątem możliwości występowania tam śladów istnienia życia.

Sonda będzie wyposażona w trzy instrumenty pomiarowe. Jednym z nich będzie HP3 (Heat Flow and Physical Properties Package), czyli próbnik do pomiaru strumienia ciepła z wnętrza planety, który zostanie wprowadzony na głębokość do 5 metrów w grunt. Urządzenie ma grubość 25 milimetrów, waży ok. 500 gram, wykonane jest ze stopów tytanu, stali i wolframu. Kret został zbudowany przez polską firmę Astronika i bez problemu pokonał inne roboty konstruowane przez Niemców. Polski instrument dokona najgłębszy odwiert w historii eksploracji tej planety.

Agencja poinformowała, że tym razem lądowanie jej kolejnego urządzenia badawczego na Marsie będzie odbywało się w jeszcze bardziej oficjalny i publiczny sposób. Tak więc możemy liczyć, że wejście w atmosferę sondy InSight, jej lądowanie na powierzchni i rozpoczęcie badań, będzie transmitowane na żywo na dwóch kanałach telewizji NASA w globalnej sieci (transmisja powyżej).

Na pierwszej transmisji zobaczymy przekaz wideo na żywo z centrum obsługi misji w Jet Propulsion Laboratory (JPL) w Kalifornii, okraszony komentarzem ekspertów, ale bez dźwięków otoczenia. Natomiast na drugiej transmisji zobaczymy i usłyszymy inżynierów z obsługi misji oraz ich naturalne reakcje na cały przebieg misji.

Źródło: GeekWeek.pl/NASA/ Fot. NASA

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas