Kiedy pełnia w czerwcu 2024? Truskawkowy Księżyc na nocnym niebie
Oprac.: Agnieszka Tkacz
Pod koniec czerwca czeka nas nie tylko przesilenie letnie, ale również Truskawkowa Pełnia. Letnie noce to idealne warunki do nocnych obserwacji, dlatego podpowiadamy, kiedy najlepiej wybrać się na zewnątrz, aby popatrzeć na Księżyc. Co wyróżnia czerwcową pełnię i dlaczego warto ją zobaczyć?
Kiedy dni robią się coraz dłuższe, fani nocnego nieba mogą nie być zadowoleni. Jasne nocne niebo nie stwarza warunków odpowiednich do obserwacji. Pomimo niego pod koniec czerwca czeka nas ważne wydarzenie astronomiczne, którego nie warto ominąć.
Kiedy wypada pełnia Księżyca w czerwcu 2024?
Tegoroczna Truskawkowa Pełnia wypada dzień po przesileniu letnim, czyli najkrótszej nocy w roku. Będziemy mogli oglądać ją na nocnym niebie już w sobotę 22 czerwca 2024. Największe wrażenie Księżyc będzie jednak robił o godzinie 3:10 w nocy.
Księżyc będzie pięknym widokiem przez ok. trzy dni — od czwartku do niedzielnego poranka. Warto zwrócić na niego uwagę, jeśli pogoda nam na to pozwoli.
Dlaczego pełnia w czerwcu nazywa się Truskawkową?
Nazwy pełni Księżyca są przede wszystkim połączone z naturą. Czerwcowe wydarzenie astronomiczne swoją nazwę wzięło od sezonu na truskawki, który rozpoczyna się właśnie w tym miesiącu. Nosi również inne nazwy. Różany Księżyc kojarzony może być z różami, które kwitną o tej porze roku, a Gorący Księżyc z wysokimi temperaturami, które zaczynają panować w czerwcu.
Czerwcowa pełnia od dawna była powiązana z wieloma ludowymi wierzeniami oraz obrządkami. Przez to, że wypada zwykle w okolicach najkrótszej nocy w ciągu roku, powiązana jest z Nocą Kupały, którą świętowano 21 czerwca. Dawniej było to okres, który przede wszystkim kojarzył się z płodnością oraz urodzajem. Celebrowanie go miało zapewnić szczęście oraz bogactwo w najbliższych miesiącach.
Co zobaczymy na niebie w czerwcu?
Nie możemy zapominać, że Truskawkowa Pełnia to niejedyne wydarzenie, o którym warto wspomnieć w czerwcu.
Dzień przed nią wypada najkrótsza noc i najdłuższy dzień w roku, czyli przesilenie letnie. Otwiera ono astronomiczne lato. 20 czerwca o godzinie 4:12 wzejdzie Słońce, a najdłuższy dzień w roku będzie trwał 17 godzin i 9 minut. Zajdzie ono dopiero o godzinie 21:22. Noce będą w tym okresie jaśniejsze niż zwykle, ponieważ będą pokrywać się z okresem bliskim pełni Księżyca. Białe noce mogą robić wrażenie, będą jednak znacznym utrudnieniem dla fanów zjawisk astronomicznych i mogą sprawić, że obserwacja nocnego nieba nie będzie łatwa.