Koniecznie zobaczcie tę przepiękną panoramę marsjańskich gór wykonaną przez łazika Curiosity

Robot należący do NASA od 9 lat intensywnie eksploruje powierzchnię Czerwonej Planety wewnątrz krateru Gale. Najnowszy obraz okolicy wzgórz po prostu zapiera dech swoją przenikającą tajemniczością.

Koniecznie zobaczcie tę przepiękną panoramę marsjańskich gór wykonaną przez łazika Curiosity
Koniecznie zobaczcie tę przepiękną panoramę marsjańskich gór wykonaną przez łazika CuriosityGeekweek - import

Najnowsza panorama została wykonana w miejscu nazwanym przez naukowców Glen Torridon. Obecnie łazik Curiosity rozpoczął najtrudniejszą w swojej karierze wspinaczkę na wzgórza Mount Sharp. Co jakiś czas, robot wykonuje odwierty w gruncie. Naukowcy chcą w ten sposób sprawdzić, czy znajdują się tam jakieś oznaki świadczące o występowaniu tu niegdyś jakiś form życia.

Panorama została wykonana z 122 połączonych ze sobą obrazów, pozyskanych przez kamerę Mastcam, i pokazuje strome zbocza wzgórz Mount Sharp. Łazik podjeżdża pod nie pod kątem aż 31 stopni. To niesamowite dokonanie, jak na tego typu urządzenie, w końcu cała podróż odbywa się na obcej planecie, setki milionów kilometrów od Ziemi.

Celem Curiosoty jest Aeolis Mons, pasmo, które wznosi się na aż 5000 metrów ponad Krater Gale. Łazik Curiosity eksploruje ten niezwykle ciekawy geologiczne obszar od 2014 roku. Naukowcy chcą tam odkryć przesłanki, a nawet zdobyć niezbite dowody na to, że niegdyś atmosfera planety i płynące po jej powierzchni rzeki zapewniały idealne warunki do uformowania się i rozwoju biologicznego życia. Podobnego do tego znanego nam z Ziemi.

Miliardy lat temu na Czerwonej Planecie zaszły ogromne zmiany, które uczyniły z niej obserwowaną dzisiaj jałową pustynię. Naukowcy chcą zrozumieć, dlaczego do tego doszło i na skutej jakich procesów. Mają oni nadzieję, że odpowiedz kryje się właśnie na obszarze Aeolis Mons. Być może odkrycie tej tajemnicy pozwoli nam dowiedzieć się, co czeka również naszą planetę.

Przy okazji robotów NASA na Marsie, warto tutaj dodać, że już w przyszłym miesiącu na tej fascynującej planecie wyląduje kolejny łazik o nazwie Perseverance i pierwszy dron o nazwie Inguenity. Będzie to rejon delty w kraterze Jezero, który znajduje się na skraju Isidis Planitia, czyli gigantycznej niecki położonej na północ od równika planety. Naukowcy wybrali ten obszar ze względu na występujące tam najstarsze i najciekawsze badawczo formy geologiczne Czerwonej Planety.

Źródło: GeekWeek.pl/NASA / Fot. NASA/JPL

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas