Konkurencja Starlink rośnie w siłę. Kolejne satelity OneWeb wysłane w kosmos

Kolejne 34 moduły satelitarnego internetu OneWeb zostały z powodzeniem wyniesione w kosmos na pokładzie rosyjskiej rakiety Sojuz w ramach sobotniego startu z kosmodromu Bajkonur.

Konkurencja Starlink rośnie w siłę. Kolejne satelity OneWeb wysłane w kosmos
Konkurencja Starlink rośnie w siłę. Kolejne satelity OneWeb wysłane w kosmosGeekweek - import

OneWeb to globalna firma komunikacyjna, której celem jest dostarczanie szerokopasmowych, satelitarnych usług internetowych na całym świecie. Firma ma siedzibę w Londynie, biura w Kalifornii oraz zakład produkcji satelitów na Florydzie - OneWeb Satellites (będący spółką joint venture z Airbus Defence and Space) i to właśnie stamtąd pochodziły 34 jednostki wysłane właśnie w kosmos, które są części rosnącej konstelacji liczącej już 288 satelitów. Sam start przebiegł bez najmniejszych problemów i jakieś 3 godziny i 45 minut później satelity osiągnęły zakładaną wysokość i miejsce: - Umiejscowienie na orbicie wygląda idealnie - pisał Naczelny dyrektor techniczny OneWeb, Massimiliano Ladovaz.

- Gratulacje dla wszystkich zespołów, dzięki którym ten dziewiąty start satelitów One Web zakończył się sukcesem - dodał Stéphane Israël, CEO Arianespace, którego spółka Starsem organizowała ten start. Bo choć mieliśmy do czynienia ze startem z rosyjskiego kosmodromu, to był to czysto komercyjny lot, jedynie wspomagany przez Glavkosmos, czyli część Roskosmosu. Jeśli zaś chodzi o satelity, to obecnie są na etapie rozkładania swoich generujących energię paneli słonecznych, a następnie w ciągu kilku następnych miesięcy będą się przemieszczać z wykorzystaniem swoich napędów ksenonowych aż zajmą miejsce pośród operacyjnej floty OneWeb na wysokości ok. 1200 kilometrów nad Ziemią.

Mówiąc krótko, wszystko wygląda bardzo podobnie jak w przypadku Starlink, bo to właśnie dziecko Elona Muska jest największą konkurencją dla OneWeb. Co warto podkreślić, SpaceX wysłał już w kosmos 1740 z 12000 planowanych satelitów, więc OneWeb jest teoretycznie mocno w tyle ze swoimi 288 jednostkami, ale z drugiej strony firma twierdzi, że będzie ich potrzebować mniej niż rywal, żeby objąć zasięgiem całą planetę i na przyszły rok planuje rozmieszczenie kolejnych 648.

Najbliższy start zaplanowany jest już na wrzesień i będzie jednym z 10, dzięki którym na orbicie znaleźć ma się komplet jednostek zaplanowanych na pierwszą fazę projektu. Dzięki korzystaniu z kilku różnych kosmodromów firma jest w stanie wysyłać swoje satelity w kosmos naprawdę szybko - do tej pory jeden z lotów odbył się z Guiana Space Center w Ameryce Południowej, trzy z Bajkonura, a pięć z kosmodromu Wostocznyj i to właśnie z nich OneWeb korzystać będzie również w przyszłości.

Źródło: GeekWeek.pl/OneWeb / Fot. Roskosmos

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas