Mały Obłok Magellana to dwa obiekty? Nowe badania ujawniają tajemnicę

Międzynarodowy zespół fizyków i astronomów przedstawił dowody na to, że mały Obłok Magellana nie jest pojedynczą galaktyką, a właściwie dwoma mniejszymi, jedna za drugą. Ich położenie wyjaśniałoby, dlaczego stosunkowo niedawno zauważono, że obiekt składa się tak naprawdę z dwóch mniejszych.

Mały Obłok Magellana (Narodowe Obserwatorium Kitt Peak)
Mały Obłok Magellana (Narodowe Obserwatorium Kitt Peak)CTIO/NOIRLab/NSF/AURA/SMASH/D. Nidever (Montana State University) Acknowledgment: Image processing: TravisWikimedia Commons

Obłoki Magellana

Obłoki Magellana to dwa obiektu do tej pory uważane za galaktyki karłowate, które orbitują wokół Drogi Mlecznej. Rozróżniamy Wielki Obłok Magellana oraz sąsiadujący z nim i mniejszy Mały Obłok Magellana. Połączone są z naszą galaktyką grawitacją. Można je zaobserwować bez problemów na południowej półkuli w postaci dwóch małych skrawków przypominających oderwane fragmenty naszej galaktyki. Obłoki połączone są ze sobą Strumieniem Magellanicznym.

Swoją nazwę zawdzięczają Ferdynandowi Magellanowi. Jednemu z najwybitniejszych morskich podróżników i odkrywców.

Mały Obłok Magellana

Na ten moment uważany za galaktykę karłowatą, choć już od końca lat 80. pojawiają się sugestię, że w rzeczywistości obiekt składa się z dwóch galaktyk. Jej średnicę szacuje się na około 7000 lat świetlnych, na co składa się kilkaset milionów gwiazd.

Znajduje się w odległości 200 000 lat świetlnych od Drogi Mlecznej, co czyni ja najbliższym sąsiadem naszej galaktyki oraz jednym z najdalszych obiektów, których obserwację na nocnym niebie można prowadzić gołym okiem. Jednak z powodu niskiej jasności powierzchniowej najlepiej poszukiwać jej na niebie wolnym od zanieczyszczenia światłem.  

Końcówka „skrzydła” galaktyki Małego Obłoku MagellanaNASA/CXC/JPL-Caltech/STScIdomena publiczna

Nowe dowody. Czym jest Mały Obłok Magellana?

Naukowcy postanowili zdobyć dowody na to, że w rzeczywistości Mały Obłok Magellana to dwie galaktyki karłowate. Międzynarodowy zespół badawczy przestudiował dane zebrane przez kosmiczne obserwatorium Gaia oraz Galactic Australian Square Kilometre Array Pathfinder, zestawu radioteleskopów w Australii Zachodniej. Przeanalizowali także dane z przeglądu APOGEE.

Analiza wykazała, że skład chemiczny dwóch części Małego Obłoku Magellana jest odrębny. Co więcej, obie części mają różne prędkości. Obiekty wydają się mieć podobną masę i oddziaływać tak samo z Wielkim Obłokiem Magellana.

Uzyskane dowody bardzo mocno wskazują na to, że Mały Obłok Magellana to dwie odrębne galaktyki karłowate. W związku z tym, że z ziemskiej perspektywy umieszczone są jedna za drugą, tak długo pozostawały w ukryciu, stwarzając iluzję pojedynczej galaktyki. Naukowcy obliczyli dodatkowo, że bliższa z nich znajduje się w odległości około 199 tys. lat świetlnych, natomiast bardziej odległa o około 215 tys. lat świetlnych.

Praca obecnie znajduje się na serwerze preprintów arXiv.

Suplementy nie podlegają żadnej kontroli. Łykamy je na potęgęINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas