Nadaj imię europejskiemu łazikowi, który będzie poszukiwał życia na Marsie

Brytyjska Agencja Kosmiczna ogłosiła konkurs na nadanie nazwy łazikowi, który poleci na Czerwoną Planetę i poszuka tam śladów życia. W konkursie może wziąć każdy, również i Wy.

Nadaj imię europejskiemu łazikowi, który będzie poszukiwał życia na Marsie
Nadaj imię europejskiemu łazikowi, który będzie poszukiwał życia na MarsieGeekweek

Robot poleci na Marsa już w 2020 roku, w ramach kolejnej części wielkiej europejskiej misji ExoMars. Według planu, na powierzchni planety wyląduje w marcu 2021 roku. Jego głównym zadaniem będzie poszukiwanie tam śladów życia. Astronomowie wierzą, że w końcu uda się uzyskać niezbite dowody na istnienie tam niegdyś jakichś form życia, co uświadomi nam, że życie w kosmosie może być bardziej powszechne, niż nam się wydaje.

Jest to o tyle prawdopodobny scenariusz, że ostatnim czasie dochodziły do nas z tej planety ekscytujące wiadomości o wykryciu tam pokładów ciekłej wody i metanu w atmosferze oraz warstw osadowych świadczących o istnieniu tam w przeszłości jezior, rzek, a nawet oceanów wody w postaci płynnej.

W trakcie pobytu na Marsie, łazik pobierze próbki gruntu i przebada je w swoim pokładowym laboratorium, zupełnie jak czyni to od kilku lat amerykański łazik Curiosity. Europejczycy ostatnimi czasy nie mieli szczęścia w pomyślnym lądowaniu swoich urządzeń na powierzchni tego jałowego globu. Niedawno rozbił się tam lądownik Schiaparelli, a wcześniej Beagle-2.

Tymczasem możecie nadać nazwę nowemu łazikowi, w ramach konkursu ogłoszonego przez Tima Peake’a, astronautę Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), który poinformował o tym podczas Międzynarodowych Targów Lotniczych w Farnborough. Swoją propozycję możecie zgłosić na dedykowanej tej inicjatywie stronie ESA ().

Przypomnijmy, że łazik będzie kolejną częścią misji ExoMars, w której na Marsa poleciała już sonda o nazwie Trace Gas Orbiter. W tej chwili krąży wokół planety, poszukując gazów atmosferycznych powiązanych z aktywnymi procesami geologicznymi i biologicznymi.

Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. ESA

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas