NASA chce umieścić na orbicie urządzenie, które uratuje nas przed zagładą

Agencja planuje jedną z najważniejszych misji w historii ludzkości. Dzięki niej odpowiednio wcześniej dowiemy się o nadchodzącej katastrofie i będziemy mieli czas na podjęcie odpowiednich kroków na jej uniknięcie.

NASA chce umieścić na orbicie urządzenie, które uratuje nas przed zagładą
NASA chce umieścić na orbicie urządzenie, które uratuje nas przed zagładąGeekweek

Chodzi o nowy, potężny teleskop. Zostanie on wyniesiony w kosmos i bezpośrednio stamtąd będzie prowadził obserwacje najgroźniejszych dla Ziemi kosmicznych skał. W tej chwili ludzkość jest całkowicie bezbronna wobec tego typu zagrożeń, dlatego NASA wraz z The Planetary Society, chcą to raz na zawsze zmienić.

Koszt całego przedsięwzięcia wyniesie ok. 600 milionów dolarów. W tym znajdzie się budowa samego teleskopu oraz koszty wyniesienia go na orbitę. Kwota ta jednak wydaje się mała, gdy w grę wchodzi zabezpieczenie ludzkości przed katastrofą. W tej chwili program NEO, w ramach którego wyszukuje się i obserwuje potencjalnie niebezpieczne dla Ziemi kosmiczne skały, nie jest w stanie monitorować tak dużej ilości obiektów.

Nowe urządzenie o nazwie NEOCam pozwoli zwiększyć skuteczność do nawet 90 procent, jeśli chodzi planetoidy o średnicy większej niż 140 metrów. Teleskop ma dać nam nawet 10 lat cennego czasu na przygotowanie się na najgorsze. NASA podkreśla tutaj, że w tej grupie planetoid zaledwie 1/3 z nich jest skatalogowana i nie stanowi dla nas potencjalnego zagrożenia. Reszta ma być poznana, dzięki tej misji, która ma rozpocząć się w 2024 roku.

NASA chce umieścić na orbicie teleskop o nazwie NEOCam, które uratuje nas przed zagładą. Fot. The Planetary Society.

„To może okazać się najważniejszą inwestycją kiedykolwiek dokonaną przez NASA. Wczesne wykrycie i zmiana orbity planetoidy znajdującej się na kursie kolizyjnym z Ziemią może uratować wiele istnień ludzkich. Kosmiczny teleskop do polowania na kosmiczne skały lepiej zmotywuje świat do przygotowania się na wszelkie potencjalne zagrożenia” - powiedział Bill Nye, szef The Planetary Society.

Źródło: GeekWeek.pl/NASA/ / Fot. The Planetary Society

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas