Niezwykła kosmiczna dłoń. Astronomowie zrobili zdjęcie "Ręki Boga"

Badając niebo, naukowcy natrafili na niesamowity obiekt. Uchwycili materię, która uformowała się tak, że przypomina dłoń sięgającą do gwiazd. Obiekt nazwano "Ręką Boga".

Ta niezwykła, nieco złowieszcza struktura to CG4 , globula kometarna zwana „Ręką Boga”.
Ta niezwykła, nieco złowieszcza struktura to CG4 , globula kometarna zwana „Ręką Boga”.CTIO/NOIRLab/DOE/NSF/AURA, Przetwarzanie obrazu: Rektor TA (University of Alaska Anchorage/NOIRLab NSF), D. de Martin i M. Zamani (NOIRLab NSF), CC BY 4.0 DEEDmateriał zewnętrzny

Po raz kolejny astronomowie sfotografowali niezwykłą formację, przypominającą wyciągniętą rękę, która próbuje chwycić gwiazdy. Obraz może wydawać się zarówno piękny, jak i upiorny, ale przede wszystkim jest spektakularny. Czym jest CG4, nazywana też "Ręką Boga"?

Kosmiczna "Ręka Boga" sięga do gwiazd w okolicach Mgławicy Guma

Mgławica Guma (nazwana tak od nazwiska odkrywcy, Collina Guma) rozciąga się na obszarze gwiazdozbiorów Żagla oraz Rufy - w samym centrum historycznej konstelacji Okrętu Argo. Jest pozostałością po dawnej supernowej, która eksplodowała prawdopodobnie między 0,9 a 2,6 mln lat temu. Mgławica Guma jest jedną z największych mgławic znanych w Drodze Mlecznej, a jej badanie dostarcza wielu cennych informacji naukowcom, dlatego nieustannie podejmowane są kolejne analizy przestrzeni kosmicznej w tym obszarze.

Mgławica Guma  znana jest też z tego, że w jej obszarze można znaleźć mniejsze, ciemne mgławice, nazywane globulami kometarnymi. Niekiedy takie obiekty przybierają niezwykle sugestywne formy. Tak jest również w przypadku "Ręki Boga", która wielu osobom od razu kojarzy się właśnie z sięgającą do gwiazd dłonią - inni natomiast dostrzegają tam stwora pokroju szej-huluda.

Nowe zdjęcie fascynującej globuli kometarnej CG4

"Ręka Boga", czyli globula kometarna CG4 jest znana badaczom nie od dziś. Obiekt znajduje się 1300 lat świetlnych od nas. Składa się z gęstego gazu i pyłu, przez co tę, jak i inne globule ciężko dostrzec, bo większość światła jest blokowana. Jednak dzięki specjalnemu sprzętowi i użytym przez badaczy filtrom da się obecnie wykonywać spektakularne zdjęcia takich formacji. Niezwykła "Ręka Boga" na nowej fotografii wydaje się sięgać w stronę galaktyki spiralnej ESO 257-19 (PGC 21338).

- W przypadku CG4 użyto specjalnej kamery Dark Energy Camera sfinansowanej przez Departament Energii USA. Została ona umieszczona na 4-metrowym teleskopie Víctora M. Blanco w Międzyamerykańskim Obserwatorium Cerro Tololo w Chile. Obserwatorium to jest częścią programu Narodowej Fundacji Nauki NOIRLab. W jaki sposób te trudne do wykrycia obłoki uzyskują swoją charakterystyczną strukturę, wciąż nie jest jasne - podali eksperci z NFS NOIRLab.

Badacze z Międzyamerykańskiego Obserwatorium Cerro Tololo opublikowali niesamowite zdjęcie CG4.CTIO/NOIRLab/NSF/AURA/D. Munizaga, CC BY 4.0 DEEDmateriał zewnętrzny
Ta niezwykła, nieco złowieszcza struktura to CG4 , globula kometarna zwana „Ręką Boga”.CTIO/NOIRLab/DOE/NSF/AURA, Przetwarzanie obrazu: Rektor TA (University of Alaska Anchorage/NOIRLab NSF), D. de Martin i M. Zamani (NOIRLab NSF), CC BY 4.0 DEEDmateriał zewnętrzny

Dlaczego globule kometarne przyjmują fantazyjne kształty?

Tak jak zaznaczyli badacze, wciąż nie jest jasne, jak to się dzieje, że globule kometarne przyjmują tak wyraziste, fantazyjne kształty.

- Astronomowie opracowali dwie główne koncepcje na temat ich pochodzenia. Pierwsza myśl jest taka, że pierwotnie mogły to być mgławice takie jak dobrze znana planetarna Mgławica Pierścień - które następnie zostały rozerwane przez pobliską eksplozję supernowej, być może pierwotną eksplozję, która utworzyła Mgławicę Guma - podali badacze z NFS NOIRLab. - Druga teoria dotyczy kształtowania globul kometarnych przez wiatry gwiazdowe i promieniowanie jonizujące pochodzące od okolicznych masywnych, gorących gwiazd.

Legenda o potworze z Loch Ness wciąż żywaDeutsche Welle
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas