Niezwykłe odkrycie na Antarktydzie. Oto meteoryt starszy od Układu Słonecznego

Antarktyda to wciąż najbardziej tajemniczy i niedostępny kontynent na naszej planecie. Skrywa on w swoich lodach kosmiczne skały, które mogą nam opowiedzieć całą burzliwą historię formowania się Układu Słonecznego.

Niezwykłe odkrycie na Antarktydzie. Oto meteoryt starszy od Układu Słonecznego
Niezwykłe odkrycie na Antarktydzie. Oto meteoryt starszy od Układu SłonecznegoGeekweek

Niedawno odkryto na Ziemi kosmiczną skałę, która jest starsza od naszej planety, a teraz naukowcy z University of Arizona w lodowej krainie odkryli meteoryt starszy nawet od Słońca, więc i całego Układu Słonecznego. Dokładne analizy obiektu pokazały, że najprawdopodobniej przybył w rejon Układu Słonecznego na skutek wybuchu gwiazdy, która istniała na długo przed Słońcem i formowaniem się naszego układu planetarnego.

Naukowcy przedstawili takie fakty na podstawie analizy składu gwiezdnego pyłu w nim zawartego. Odkryto w nim ślady grafitu i krzemianu. Mogły one powstać na skutek wybuchu gwiazdy nowej. Do takich wybuchów dochodzi przy wymianie energii pomiędzy zwykłą gwiazdą a białym karłem, czyli gwiazdą, która wypaliła większość paliwa jądrowego.

Biały karzeł zasila drugą gwiazdę, gromadząc wystarczającą ilość nowego materiału, by ponownie rozbłysnąć w trakcie potężnych wybuchów. To właśnie w jednym z takich wybuchów powstał specyficzny gwiezdny pył, nazwany przez naukowców LAP-149, a następnie został wyrzucony w przestrzeń międzygwiezdną, dotarł w rejon dzisiejszego Układu Słonecznego i ostatecznie spoczął w lodach Antarktydy.

W takich okolicznościach mógł powstać pył odkryty w meteorycie. Fot. Heather Roper/University of Arizona.

Co ciekawe, pył zawarty w kosmicznej skale musiał do nas przybyć z bardzo odległego miejsca Wszechświata, ponieważ zawiera on również specyficzny rodzaj izotopu węgla-13, który nie występuje w żadnych naturalnych obiektach w Układzie Słonecznym. Naukowcy nie są w stanie ocenić, ile dokładnie ma lat pył, ale na podstawie zebranych danych uważają, że ponad 4,5 miliarda lat.

„Z pyłu powstają gwiazdy, a takie przedsłoneczne drobiny dają nam wgląd w elementy składowe, z których powstał Układ Słoneczny” - powiedział prof. Pierre Haenecour z University of Arizona, główny autor pracy opublikowanej na łamach Nature Astronomy.

Badacze z University of Arizona chcą wykorzystać swoje nowe odkrycie w kwestiach rozwikłania zagadki formowania się Układu Słonecznego i naszej planety. Naukowcy liczą, że wraz z zakrojoną na coraz większą skalę eksploracją Antarktydy dokonają nowych, niezwykłych odkryć, które poszerzą naszą wiedzę na temat przeszłości najbliższej nam przestrzeni kosmicznej.

Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. Heather Roper/University of Arizona

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas