Nowy rekord: studencka rakieta wznosi się na wysokość ponad 143 km!

Grupa studentów z University of Southern California Rocket Propulsion Lab (USCRPL) ustanowiła nowy rekord wysokości osiągniętej przez niezależnie zaprojektowaną i zbudowaną rakietę suborbitalną. Aftershock II wzniosła się nad powierzchnię Ziemi na imponującą wysokość 143 256 metrów!

Rekordowa studnecka rakieta Aftershock II. Osiągnęła prędkość Mach 5.5 i wysokość 143 256 m
Rekordowa studnecka rakieta Aftershock II. Osiągnęła prędkość Mach 5.5 i wysokość 143 256 m USCViterbiYouTube

Dotychczasowy rekord należał do Civilian Space Exploration Team, którego rakieta w 2014 roku osiągnęła wysokość 115 825 metrów. W ciągu ostatnich 10 lat wiele się jednak zmieniło, nic więc dziwnego, że Aftershock II pobił ten wynik o ponad 27 kilometrów, wznosząc się znacznie powyżej linii Kármána, czyli umownej granicy pomiędzy atmosferą Ziemi i przestrzenią kosmiczną przebiegającej na wysokości 100 km.

Start odbył się 20 października z pustyni Black Rock w Nevadzie, a rakieta Aftershock II osiągnęła podczas lotu prędkość 1610 metrów na sekundę, odpowiadającą Mach 5.5, co czyni ją najszybszą rakietą zaprojektowaną przez studentów. Było to możliwe za sprawą licznych udoskonaleń wcześniejszej konstrukcji zespołu - Traveler IV.

Innowacje w konstrukcji

Nowa rakieta miała 3,9 metra wysokości, została wyposażona w nową jednostkę awioniki poprawiającą precyzję lotu, system ochrony termicznej, w tym nową farbę i tytanowe powłoki płetw, co zwiększyło odporność rakiety na prędkości hipersoniczne oraz zintegrowany system bezpieczeństwa i gromadzenia danych, który umożliwił dokładne monitorowanie parametrów lotu.

Według Ryana Kraemera, głównego inżyniera USCRPL, ochrona termiczna była kluczowym wyzwaniem, szczególnie przy prędkościach hipersonicznych, ale wszystko poszło zgodnie z planem: "System ochrony termicznej, który opracowaliśmy, działał perfekcyjnie, pozwalając rakiecie wrócić w dużej mierze w nienaruszonym stanie".

Dziedzictwo USCRPL

USC Rocket Propulsion Lab od 20 lat umożliwia studentom z różnych kierunków inżynierskich realizację ambitnych projektów kosmicznych. W 2019 roku grupa jako pierwsza organizacja studencka na świecie wysłała rakietę poza linię Kármána - Dziekan Szkoły Inżynierskiej USC Viterbi, Yannis Yortsos, podkreślił przy okazji nowego lotu znaczenie tych osiągnięć.

Ta niezwykła grupa studentów pokazuje, jak marzyć, pracować w laboratorium i przekuwać wizje w rzeczywistość. Pobili nie tylko własny rekord, ale także ustanowili nowy dla każdej niezależnej grupy w historii.

Dan Erwin, przewodniczący Departamentu Inżynierii Astronautycznej na USC, nazwał projekt "wyjątkowo ambitnym" zarówno dla zespołu studenckiego, jak i każdej niezależnej grupy inżynierów rakietowych. Odniesiony sukces udowadnia jednak, że niezależne grupy mogą osiągać wyniki porównywalne z profesjonalnymi organizacjami w przemyśle kosmicznym, inspirując przyszłe pokolenia inżynierów i naukowców do sięgania jeszcze wyżej.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 88 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Czy sztuczna inteligencja jest niebezpieczna?PolsatPolsat
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas