Obserwatorium Gaia ujawnia pół miliona nowych gwiazd i 150 000 asteroid

Obserwatorium kosmiczne Gaia należące do Europejskiej Agencji Kosmicznej niestrudzenie pracuje nad tym, aby dostarczyć nam jak najdokładniejszy obraz naszej galaktyki. Najnowsze dane zebrane w ramach misji Gaia są ogromne, ujawniając pół miliona gwiazd w pobliskiej gromadzie oraz około 156 000 asteroid.

Nowe zdjęcie Omega Centauri
Nowe zdjęcie Omega CentauriESA/Gaia/DPAC, CC BY-SA 3.0 IGOdomena publiczna

Obserwatorium Gaia pracuje na pełnych obrotach

Europejska Agencja Kosmiczna właśnie opublikowała najnowszą partię danych z kosmicznego obserwatorium Gaia. Sonda zdołała zidentyfikować pół miliona gwiazd w pobliskiej gromadzie oraz orbity około 156 000 asteroid. Jest to już trzecia część publikacji danych Gaia, których pierwsza partia ukazała się w czerwcu 2022 roku.

Obserwatorium Gaia znajduje się w przestrzeni kosmicznej od 2013 roku. Celem misji jest stworzenie niezwykle precyzyjnej, trójwymiarowej mapy obejmującej miliony gwiazd w całej naszej Drodze Mlecznej oraz poza nią. Ma za zadanie odwzorować nie tylko ruchy obiektów, ale również ich jasność, kształt, temperaturę oraz w miarę możliwości skład.

Cały ten ogromny zapis danych o naszej galaktyce ma przynieść odpowiedzi na ważne pytania związane z pochodzeniem, strukturą i historią ewolucji Drogi Mlecznej.

Dzięki nowym danym możemy zbadać strukturę gromady, rozmieszczenie gwiazd wchodzących w jej skład, sposób ich ruchu i wiele więcej, tworząc kompletną mapę Omega Centauri na dużą skalę. Wykorzystuje Gaię do pełnego potencjału – uruchomiliśmy to niesamowite kosmiczne narzędzie z maksymalną mocą.
Powiedział Alexey Mints, członek Gaia Collaboration.

Najnowsze dane odkrywają kolejne tajemnice Drogi Mlecznej

Astronomowie naliczyli pół miliona nowoodkrytych gwiazd, co jednak stanowi zaledwie garstkę w porównaniu z danymi z poprzedniej publikacji, które obejmowały 1,8 miliona z północnej części galaktyki.

Nowoodkryte gwiazdy znajdują się w Omega Centauri, czyli największej gromadzie kulistej obserwowalnej z Ziemi. Jest to grupa gwiazd oddalona od Ziemi o 17 000 lat świetlnych znajdująca się w gwiazdozbiorze Centaura.

Zestaw danych przesłanych przez obserwatorium Gaia jest potężny. Dotyczy nie tylko nowo odkrytych gwiazd, ale również szczegółowo opisuje ich zmienność. Odkrytych zostało również tysiące asteroid wraz z opisem ich orbit oraz uzyskaliśmy bliższe spojrzenie na setki możliwych soczewek grawitacyjnych dostrzeżonych przez Gaia.

Dzięki Gai odkryliśmy, że niektóre obiekty, które widzimy, nie są po prostu gwiazdami, mimo że wyglądają jak one. W rzeczywistości są to naprawdę odległe kwazary z soczewkami – niezwykle jasne, energetyczne rdzenie galaktyczne zasilane przez czarne dziury.
Christine Ducourant, astrofizyk z Laboratoire d'Astrophysique de Bordeaux.

Dalsze obserwacje obejmujące obszary podobne do Omega Centauri mogą dostarczyć informacji dotyczących starzenia się i ewolucji gwiazd czy całych galaktyk. ESA planuje publikacje kolejnych materiałów z kosmicznego obserwatorium na rok 2026, które dotyczyć ma ośmiu kolejnych obszarów badanej przestrzeni.

Szwecja. Hotel w latarni morskiej Deutsche Welle
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas