Oto najbardziej szczegółowe w historii obrazy galaktyk z LOFAR [WIDEO]
Przez ostatnie 10 lat trwania projektu Low Frequency Array (LOFAR), naukowcom udało się stworzyć nie tylko wielką mapę czarnych dziur, ale również najdokładniejsze w historii obrazy obcych nam galaktyk.
Wszystkie te fascynujące obiekty zostały wykryte za pomocą interferometru LOFAR, czyli wielkiej sieci radiowej na niskie częstotliwości. LOFAR jest obecnie największym radioteleskopem pracującym na najniższych częstotliwościach, jakie można obserwować z Ziemi.
Składa się on z 52 stacji i 70 tysięcy anten rozmieszczonych w dziewięciu różnych krajach: Holandii, Niemczech, Polsce, Francji, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Irlandii, Łotwie i Włoszech. Warto tutaj dodać, że w naszym kraju stacja znajduje się Bałdach pod Olsztynem, a w projekt zaangażowani są: Krzysztof Chyży z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Katarzyna Małek z Narodowego Centrum Badań Jądrowych.
Dane pozyskane w trakcie obserwacji, zostały przeanalizowane za pomocą superkomputerów. System przetwarzał 1,6 terabajta danych na sekundę. Dzięki temu udało się zwiększyć rozdzielczość obrazów aż 20-krotnie. Nowe osiągnięcia możecie zobaczyć na opublikowanym filmie. Naukowcy chwalą się, że teraz możemy zobaczyć wiele obcych galaktyk w niedostępnych dotąd szczegółach.
Takie dobrodziejstwa pozwolą nam poznać historię formowania się tych bardzo odległych obiektów. Na tej podstawie będziemy mogli łatwiej zrozumieć również tworzenie się naszej Drogi Mlecznej, a w tym czarnych dziur w ich wnętrzach czy gwiazd takich jak Słońce, które posiada swój Układ Planetarny.
Źródło: GeekWeek.pl/LOFAR / Fot. LOFAR