Oto pierwsze w historii zdjęcie nowo narodzonej egzoplanety
Astronomom pracującym przy teleskopie VLT w ESO udało się wykonać pierwsze w historii zdjęcie nowo narodzonej planety, która krąży wokół karła PDS 70.
Obserwacje egzoplanety były prowadzone przez astronomów z Insytutu Maxa Plancka w Heidelbergu w Niemczech. Wykorzystali oni w swoich badaniach gwiazdy PDS 70 i jej egzoplanety, instrument SPHERE.
Zdjęcie zachwyca, bo możemy na nim zobaczyć planetę (jasna plama) tworzącą się w dużym pierwotnym dysku gazu i pyłu. Co niezwykłe, uzyskane dane z teleskopów VLT wskazują, że w młodziutkiej atmosferze planety powstają chmury.
Niestety, nie jest to glob przyjazny rozkwitowi życia jakie znamy. Powierzchnia planety ma temperaturę ok. 1000 stopni Celsjusza, a w atmosferze nie występuje życiodajny tlen. PDS 70b znajduje się ok. 370 lat świetlnych od nas.
„Dyski wokół młodych gwiazd są miejscami narodzin planet, ale do tej pory przeprowadzono niewiele obserwacji zdolnych uzyskać wskazówki na temat niemowlęcych planet” - powiedziała Miriam Keppler z ESO.
Zdjęcie pozwoli poznać nam więcej szczegółów dotyczących wczesnych stadiów formowania się planet. Do tej pory nie było jasne, jak powstają dyski protoplanetarne z gigantyczną przerwą w centrum. Sugerowano, że są one efektem oddziaływań na linii dysk-planeta, teraz wiemy już, że tak jest naprawdę, a nawet możemy to zobaczyć na zdjęciu.
Dzięki instrumentowi SPHERE, zainstalowanym na Very Large Telescope, będziemy mogli wykrywać młode planety, dokładnie śledzić ich rozwój i dzięki temu odkryć więcej szczegółów na temat formowania się takich planet jak nasza Ziemia.
Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. ESO