Oto Susie, która wyniesie astronautów nawet na Księżyc! Czym jest nowa kapsuła ArianeGroup?

ArianeGroup, produkująca rakiety Ariane wykorzystywane przez ESA, ogłosiła nowe plany związane z górnym stopniem rakiety. Firma zamierza zbudować Susie, czyli innowacyjny statek kosmiczny wielokrotnego użytku, którym astronauci będą mogli podróżować nawet na Księżyc.

ArianeGroup ma plany związane z produkcją kapsuły wielokrotnego użytku.
ArianeGroup ma plany związane z produkcją kapsuły wielokrotnego użytku.@howellspace / Twitter123RF/PICSEL

Europejska firma ArianeGroup nie przebiera w ambitnych planach na przyszłość. Producent rakiet Ariane wykorzystywanych w europejskich misjach kosmicznych, ma zamiar stworzyć rakietę wielokrotnego użytku. Pierwszym krokiem w stronę realizacji tych planów ma być projekt kapsuły Susie (Smart Upper Stage for Innovative Exploration), spełniającej się w załogowych oraz bezzałogowych misjach kosmicznych.

Czym będzie Susie?

Załogowa wersja Susie o wymiarach 12 na 5 metrów, będzie zdolna pomieścić 5 astronautów na pokładzie w raz z systemem przerywania misji w dowolnym momencie.

Ponadto z uwagi na plany księżycowe, po które sięga NASA, ładowność statku kosmicznego będzie mogła być zwiększana zgodnie z podstawowymi wymaganiami misji w kosmosie. ArianeGroup chce w ten sposób nadążyć za rosnącymi wymaganiami dotyczącymi statków kosmicznych.

Dodatkową zaletą kryjącą się za Susie jest możliwość jej wielokrotnego wykorzystania. To krok w stronę budowania rakiet wielokrotnego użytku przez europejskie przedsiębiorstwo, wpisujący się również w przyszłościowe wizje Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Wizja przyszłości

Po każdej misji Susie będzie wracała na Ziemię, wykonując miękkie lądowanie. To pozwoli korzystać z niej wielokrotnie. Producent przewiduje, że Susie mogłaby być wykorzystywana w pracach serwisowych satelitów, produkcji obiektów orbitalnych, w przechwytywaniu śmieci kosmicznych, czy nawet przy dostarczaniu niezbędnych narzędzi do pracy wykonywanej przez astronautów.

"Jest to projekt zbudowany na całym istniejącym know-how w ArianeGroup i w przemyśle europejskim. Jest zgodny z bieżącym lub przyszłym rozwojem technologicznym w dziedzinie transportu kosmicznego i ponownego wykorzystania" - powiedziała Morena Bernardini, szef strategii i innowacji w ArianeGroup, cytowana przez portal space.com.

W zależności od potrzeb prowadzonych misji, ArianeGroup informuje, że przyszłe misje będą latać do centrów kosmicznych, a następnie w miejsca przeznaczenia. Projekt Susie został zaprezentowany na Międzynarodowym Kongresie Astronautycznym w Paryżu, trwającym do 22 września.

Elektrownia atomowa w Zaporożu uszkodzona. Rosja i Ukraina wzajemnie się oskarżają © 2022 Associated Press
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas