Posłuchajcie, jak brzmi Mars. Sonda InSight przesłała nagranie odgłosów wiatru

Sonda InSight ma zainstalowane na swoim pokładzie kilka urządzeń naukowych, dzięki którym możemy zbadać i poznać Czerwoną Planetę w jeszcze lepszy sposób.

Posłuchajcie, jak brzmi Mars. Sonda InSight przesłała nagranie odgłosów wiatru
Posłuchajcie, jak brzmi Mars. Sonda InSight przesłała nagranie odgłosów wiatruGeekweek

Jednym z trzech kluczowych instrumentów pomiarowych jest Seismic Experiment for Interior Structure. Jest to sejsmometr do pomiaru trzęsień ziemi i całej sejsmiki planety. Oprócz tego, za pomocą czujników, urządzenie może na bieżąco rejestrować prędkość i kierunek wiatru, ciśnienie, temperaturę i natężenie pola magnetycznego. Dzięki czujnikowi ciśnienia powietrza i sejsmometrowi, sonda zarejestrowała ruchy powietrza, które wprawiały w wibracje panele solarne. Naukowcy z NASA opublikowali to niezwykłe nagranie. Analizy zebranych danych pozwoliły oszacować prędkość wiatru na poziomie od 16 do 24 kilometrów na godzinę.

Trzeba przyznać, że to całkiem sporo, jak na warunki marsjańskie. W końcu panuje tam ciśnienie ponad 170 razy niższe niż na powierzchni naszej planety. Jest to związane z bardzo rozrzedzoną atmosferą i trzy razy mniejszą grawitacją. Niegdyś atmosfera Czerwonej Planety przypominała ziemską, ale w wyniku gwałtownych przemian utraciła ją.

Naukowcy żartują, że dwa okrągłe panele solarne usytuowane po obu stronach sondy nie tylko dostarczają energii na potrzeby funkcjonowania urządzeń, ale również pełnią rolę uszu, które rejestrują warunki atmosferyczne, czyli jeden z najważniejszych aspektów, jakie wpływają na poprawny przebieg misji. Wiatr hula tam dość powszechnie, co świetnie widoczne jest po samej obudowie sondy InSight. Jest ona na powierzchni Marsa od 2 tygodni, a już pokryta jest cieniutką warstwą marsjańskiego pyłu.

Jeśli chcecie posłuchać odgłosów Marsa, to podkręćcie trochę głośność na swoim zestawie audio lub załóżcie słuchawki i zwiększcie bass, bo tonacja jest dość niska. Instrument niebawem będzie wykorzystany do bardziej kluczowych zdań związanych z aktywnością sejsmiczną planety.

Źródło: GeekWeek.pl/NASA / Fot. NASA

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas