Potężna rakieta NASA Space Launch System już złożona. Zabierze ludzi na Księżyc

NASA poinformowała o złożeniu pierwszej rakiety SLS. To historyczny projekt agencji od czasu misji Apollo. SLS to druga najpotężniejsza rakieta w światowym przemyśle kosmicznym. Dzięki niej wrócimy na Księżyc i polecimy na Marsa.

Potężna rakieta NASA Space Launch System już złożona. Zabierze ludzi na Księżyc
Potężna rakieta NASA Space Launch System już złożona. Zabierze ludzi na KsiężycGeekweek - import

Składanie pierwszego egzemplarza rakiety SLS rozpoczęło się w Kennedy Space Center na Florydzie w czerwcu bieżącego roku. Teraz mamy już gotowy pierwszy pojazd. NASA informuje, że w najbliższych tygodniach rakieta przejdzie testy. Wgrane zostało też oprogramowanie, dzięki któremu będzie można sterować misjami. Dziewiczy lot planowany jest na jesień, ale wszystko wskazuje na to, że odbędzie się na początku przyszłego roku.

Rakieta Space Launch System składa się z głównego członu, dwóch bocznych rakiet pomocniczych na paliwo stałe, adapteru łączącego z górnym stopniem ICPS i kapsuły Orion. Główny człon wyposażony został w cztery silniki RS-25D zasilane ciekłym wodorem i ciekłym tlenem. W kapsule Orion, astronauci mają oblecieć Księżyc, a później wylądować na nim w 2024 roku. SLS ma mieć udźwig 95 ton na niską orbitę okołoziemską (LEO) i 26 ton na lot na orbitę Księżyca.

Najpierw jednak przygotujmy się na bezzałogową misję Artemis-1. Rakieta wejdzie na Orbitę wokółksiężycową i pozostanie tam przez około 6 dni. Na pokładzie kapsuły Orion znajdą się mikrosatelity, które zostaną wypuszczone na orbicie Ziemi, a później na orbicie Księżyca.

Jeśli misja przebiegnie pomyślnie, to NASA rozpocznie przygotowania do najważniejszej misji, czyli Artemis-2. W jej trakcie statek Orion na pokładzie z astronautami ma oblecieć Księżyc i wrócić na Ziemię. Ten moment ma nastąpić już w 2023 roku. Będzie to pierwszy statek kosmiczny z załogą, który podróżuje poza niską orbitę okołoziemską od czasu Apollo 17 w 1972 roku.

Źródło: GeekWeek.pl/NASA / Fot. NASA

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas