Pożar na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Znowu w rosyjskim module

Chyba nikt nie ma już wątpliwości, że kosmiczny dom zaczyna się sypać. W rosyjskim module Zwiezda wybuchł mały pożar. Astronauci opanowali sytuację, ale na orbicie zaczyna robić się coraz bardziej niebezpiecznie.

Pożar na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Znowu w rosyjskim module
Pożar na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Znowu w rosyjskim moduleGeekweek - import

Załoga ostatnimi czasy nie ma łatwego życia. Ciągłe problemy z rosyjskimi modułami pokazują, że wielkimi krokami nadchodzi kres wytrzymałości międzynarodowego przybytku w kosmosie. Chociaż groźne wydarzenia dotyczą tylko rosyjskiej części ISS, to jednak zagrożenie obejmuje całą instalację.

Zaledwie kilka dni temu wykryto powiększające się szczeliny w rosyjskich modułach Zwiezda i Zaria, a wczoraj doszło do małego pożaru również w module Zwiezda. Alarm rozległ się, gdy astronauci już spali. Chociaż nie było bezpośredniego zagrożenia ich życia, to jednak początkowo tego nie wiedziano. Na szczęście szybko udało się opanować sytuację.

Okazuje się, że doszło do małego pożaru podczas rutynowego ładowania akumulatorów Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, za pomocą zewnętrznych paneli solarnych. Akumulatory znajdują się w module Zwiezda. Prawdopodobnie doszło do przegrzania i stopienia instalacji elektrycznej, gdyż załoga zgłaszała pojawienie się dymu i zapachu spalonego plastiku w module Zwiezda.

Załoga szybko uruchomiła system filtracji powietrza i wróciła do swoich łóżek, gdy jakość powietrza wróciła do normy. Astronauci już sprawdzili instalację i wymienili uszkodzone jej elementy. Ta sytuacja pokazuje, że najróżniejsze systemy w rosyjskich modułach są już przestarzałe i grożą awariami, co sam stwierdził Władimir Sołowjow, dyrektor rosyjskiej korporacji Energia.

Rosjanie jakiś czas temu zapowiedzieli, że nie mają zamiaru w dalszym ciągu finansować swojego uczestnictwa na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Eksperci uważają, że za kilka lat część rosyjska rozpadnie się i stanie się kosmicznymi śmieciami lub zostanie zdeorbitowana, o ile stanie się to przed katastrofą. Jeśli zrealizuje się ten pierwszy scenariusz, to zagrożeni będą astronauci i moduły należące do innych krajów.

Źródło: GeekWeek.pl/Roskosmos/NASA / Fot. NASA

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas