Ruszył CREODIAS, największe przedsięwzięcie polskiej branży kosmicznej

Polacy tworzą jedną z największych na świecie platform szybkiego i łatwego dostępu do danych i informacji pochodzących z programu obserwacji Ziemi Copernicus.

Ruszył CREODIAS, największe przedsięwzięcie polskiej branży kosmicznej
Ruszył CREODIAS, największe przedsięwzięcie polskiej branży kosmicznejGeekweek - import

Natychmiastowy, prosty i wygodny dostęp do danych z europejskich satelitów programu Copernicus oraz nowatorskie rozwiązanie stawiające Polaków w gronie najlepszych na świecie firm oferujących rozwiązania chmurowe. Oto wyróżniki uruchomionej podczas konferencji we włoskim Baveno platformy CREODIAS, stworzonej przez konsorcjum z wiodącą rolą polskich firm technologicznych.

Jest ona pierwszym etapem realizacji największego w historii polskiej branży kosmicznej kontraktu, który pozyskały polskie firmy: Creotech Instruments S.A., CloudFerro Sp. z o.o., Wrocławski Instytut Zastosowań Informacji Przestrzennej i Sztucznej Inteligencji (WIZIPISI), Eversis, Sinergise i Geomatys. Przedsięwzięcie opiewa na kwotę 15 milionów euro. Celem CREODIAS jest realizowane przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) projektu zapewnienia dostępu do danych i informacji pochodzących z programu obserwacji Ziemi Copernicus.

Miejsce i czas uruchomienia platform CDIAS nie zostało wybrane przypadkowo. To właśnie w piemonckim kurorcie 20 lat temu podpisany został tzw. Manifest z Baveno, który dał początek jednemu z najbardziej wizjonerskich programów w historii Unii Europejskiej, dziś znanemu jako Program Copernicus. Zorganizowana przez Komisję Europejską konferencja była okazją do podsumowania ostatnich 20 lat oraz wyznaczenia kierunków na przyszłość.

„Eksperci Komisji Europejskiej i ESA docenili zaproponowane przez nas rozwiązania chmurowe. Podczas prezentacji stworzona przez nas platforma cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, a testujący ją przedstawiciele europejskich firm i instytucji chwalili wygodę i elastyczność korzystania z szeregu funkcjonalności naszego rozwiązania” - podkreśla Maciej Krzyżanowski, prezes CloudFerro Sp. z o.o.

Jeszcze do niedawna dane pochodzące z satelitarnej obserwacji Ziemi były udostępniane odpłatnie, zaś ich źródłem były masywne satelity należące do dużych koncernów lub rządów poszczególnych państw, czyli liderów kosmicznego wyścigu. Przełom nastąpił za sprawą wystrzelenia i uruchomienia w 2014 roku pierwszych satelitów rodziny Sentinel. Unii Europejskiej, która wspólnie z Europejską Agencją Kosmiczną i państwami członkowskimi tych organizacji finansuje Program Copernicus, od początku przyświecała idea ułatwienia dostępu do danych satelitarnych wszystkim zainteresowanym użytkownikom. Celem tej polityki jest stymulowanie rozwoju usług bazujących na wykorzystaniu danych satelitarnych.

Od tego czasu kolejne satelity docelowej konstelacji Sentinel są sukcesywnie budowane i umieszczane na orbicie, a po uzyskaniu operacyjności rozpoczynają zbieranie danych. Zgodnie z obecnymi przewidywaniami, kiedy wszystkie z docelowych satelitów Sentinel rozpoczną pracę na orbicie przyrost pozyskiwanych przez nie danych sięgnie 10 PB (petabajt) rocznie. Na platformie CREODIAS w momencie jej uruchomienie jest już ponad 7 PB danych.

Źródło: GeekWeek.pl/Creotech Instruments S.A / Fot. Creotech Instruments S.A

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas