Satelity StarLink od SpaceX stworzyły niezwykły spektakl na nocnym niebie (film)

Konstelacja kosmicznego Internetu od Elona Muska, która ma zapewnić dostęp do sieci w najdalszych zakątkach świata, trafiając na swoją docelową orbitę stworzyła przepiękne widowisko na niebie nad Europę, w tym Polską.

Satelity StarLink od SpaceX stworzyły niezwykły spektakl na nocnym niebie (film)
Satelity StarLink od SpaceX stworzyły niezwykły spektakl na nocnym niebie (film)Geekweek - import

Mikrosatelity StarLink zostały wyniesione na orbitę znajdującą się na wysokości 440 kilometrów ponad powierzchnią Ziemi przez rakietę Falcon-9. Następnego dnia na nocnym niebie można było zobaczyć lecące w jednej linii 60 urządzeń, które błyszczały w Słońcu. Widowisko rozegrało się na niebie ponad krajami Europy i było również widoczne w Polsce.

Każdy z mikrosatelitów jest wyposażony w silnik jonowy tylu Halla, bazujący na kryptonie. Pierwsza część konstelacji będzie operowała na wysokości 550 kilometrów ponad powierzchnią Ziemi. Docelowo na orbitę ma trafić 7518 mikrosatelitów, a do 2030 roku ma być ich już kilkanaście tysięcy. Znajdą się ona na wysokości 340 kilometrów, 550 kilometrów oraz 1150 kilometrów.

W kolejnych dniach wszystkie mikrosatelity rozproszą się, osiągną swoje punkty na ziemskiej orbicie i rozpoczną się ich testy. Bezprzewodowy kosmiczny Internet od SpaceX ma zapewnić dostęp do największej na świecie skarbnicy wiedzy wszędzie, gdzie tylko się znajdziemy, a mianowicie w lasach Amazonii, na Saharze czy nawet na bezludnej wyspie. System ma oferować prędkość sieci na poziomie do 1 Gb/s, przy pingu nie przekraczającym 24 ms.

Elon Musk napisał na swoim profilu na Twitterze, że jego system de facto nie będzie korzystał z protokołu IP. Oczywiście będzie wspierał go w wymianie pakietów z globalną siecią, ale wewnątrz sieci StarLink będzie odbywało się to już bezpośrednio na zasadzie sieci peer to peer, z szyfrowaniem na całym kanale komunikacyjnym (end-to-end encryption).

Co ciekawe, Musk chce wznieść poziom bezpieczeństwa swojej sieci na bardzo wysoki poziom, dzięki zastosowaniu szyfrowania na poziomie kodu sieci (firmware level). Jeśli dojdzie do ataku, to sieć będzie mogła w trybie ekspresowym być zaktualizowana i odeprzeć cyberataki, oferując jej użytkownikom maksymalne bezpieczeństwo.

Kilka miesięcy temu firma Elona Muska wystąpiła do władz FCC na zgodę na używanie do miliona stacji naziemnych dla konstelacji StarLink. Terminale mają mieć płaskie anteny nadawczo-odbiorcze. Firma Elona Muska zdradziła, że zainteresowanie kosmicznym Internetem jest gigantyczne. Pierwsi klienci będą mogli ciszyć się Internetem z mikrosatelitów jeszcze w tym roku.

Źródło: GeekWeek.pl/VideoFromSpace / Fot. SpaceX/NASA

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas