Słynne Obserwatorium Arecibo może zostać odbudowane. Rząd zaoferował wsparcie

Na początku grudnia ubiegłego roku, obserwatorium znajdujące się w Portoryko uległo poważnym uszkodzeniom. Władze ośrodka postanowiły zamknąć placówkę badawczą i przenieść swoje projekty do Chin.

Słynne Obserwatorium Arecibo może zostać odbudowane. Rząd zaoferował wsparcie
Słynne Obserwatorium Arecibo może zostać odbudowane. Rząd zaoferował wsparcieGeekweek - import

Tymczasem okazuje się, że Obserwatorium Arecibo może ponownie pomóc ludzkości w poszukiwaniach sygnałów od obcych cywilizacji. Władze Portoryko oświadczyły, że są gotowe przeznaczyć 8 milionów dolarów na odbudowę i modernizację obiektu, by mógł on powrócić do swojej działalności. Oczywiście, nie jest to kwota wystarczająca, gdyż eksperci uważają, że potrzeba będzie kilkuset milionów dolarów, ale swoją pomoc już zaoferowali fani astronomii i prywatni inwestorzy z całego świata.

Ta decyzja nie powinna być zaskoczeniem, gdyż niewątpliwie Obserwatorium Arecibo jest nie tylko jedną z największych atrakcji turystycznych kraju, ale również jego wizytówką na świecie. Chyba nie ma osoby, która nie wie, co to za obiekt. Radioteleskop pojawiał się bowiem wielokrotnie w najróżniejszych filmach w całej swojej 57. letniej historii.

Seria tragedii zaczęła się pod koniec sierpnia ubiegłego roku. Wówczas jeden z największych radioteleskopów na świecie uległ poważnej awarii. Jeden z kabli podtrzymujących metalową platformę urwał się i spadł na czaszę radioteleskopu, dokonując poważnych uszkodzeń na powierzchni 30 metrów. Jakby tego było mało, uszkodzeniu uległa też platforma służąca jako dostęp do kopuły.

Na początku grudnia na profilu na Twitterze amerykańskiej National Science Foundation (NSF), do której należy Obserwatorium Arecibo, pojawił się smutny wpis o kolejnej katastrofie w słynnym obiekcie. Tym razem na czaszę radioteleskopu spadła 900-tonowa platforma z odbiornikiem, która wisiała 150 metrów na nią.

Miejmy nadzieję, że obiekt zostanie szybko odbudowany i powróci do swojej normalnej działalności. Obecnie świat astronomii odbiera coraz więcej tajemniczych sygnałów docierających do nas z głębi kosmosu. Wszystkie one czekają na wyjaśnienie, a Obserwatorium w Arecibo może w tym bardzo pomóc. Jednym z najciekawszych obecnie jest dziwny sygnał pochodzący z najbliższej nam gwiazdy (oprócz Słońca).

Źródło: GeekWeek.pl/Arecibo Observatory / Fot. Arecibo Observatory/Noticel/DeborahTiempo

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas