Sonda Juno uwieczniła erupcje wulkaniczne na powierzchni Io, księżyca Jowisza

NASA opublikowała niesamowite zdjęcia wykonane przez sondę Juno, na których możemy zobaczyć potężne erupcje wulkaniczne na Io, na jednym z księżyców Jowisza. To kolejny dowód, że ten obiekt jest aktywny geologicznie.

Sonda Juno uwieczniła erupcje wulkaniczne na powierzchni Io, księżyca Jowisza
Sonda Juno uwieczniła erupcje wulkaniczne na powierzchni Io, księżyca JowiszaGeekweek

Sonda uwieczniła te fascynujące zjawiska w dniu 21 grudnia 2018 roku, podczas swojego 17 bliskiego przelotu w pobliżu największej planety Układu Słonecznego. Erupcje na powierzchni jednego z czterech galileuszowych księżyców Jowisza co prawda nie są czymś nowym, ale to kolejne niezbite dowody na to, że obiekt ten wciąż jest aktywny geologicznie, więc może być miejscem, w którym panują odpowiednie warunki do powstania życia.

Erupcje wulkaniczne zostały zarejestrowane jednocześnie przez aż cztery kamery zainstalowane na pokładzie sondy Juno, a mianowicie były to: JunoCam, Jovian Infrared Auroral Mapper (JIRAM), Stellar Reerence Unit (SRU) i Ultraviolet Imaging Spectrograph (UVS). Obserwacje trwały ponad godzinę i skupiały się przede wszystkim na obszarach biegunowych księżyca.

Fot. NASA.

Astronomowie z NASA informują, że na zdjęciach możemy zobaczyć księżyc Io zanim wszedł w cień Jowisza. Jest on w połowie oświetlony, a na nim dobrze widoczna jest jasna plama widoczna tuż za terminatorem, czyli linią oddzielającą dzień od nocy. Najjaśniejszy punkt, jaki widzimy na zdjęciu Io, to sygnatura promieniowania związana z pasami radiacyjnymi Jowisza. Tymczasem inne jasne punkty to efekty aktywności kilku wulkanów znajdujących się na powierzchni.

Naukowcy nadzorujący misję Juno są szczęśliwi, że udało im się uwiecznić na zdjęciach i zebrać niezwykle cenne dane na temat aktywności geologicznej Io. To wspaniały prezent na Święta i na początek kolejnego pracowitego roku badań największej planety Układu Słonecznego i jej tajemniczych księżyców. „Wyraźne dojrzenie erupcji jest dla nas naprawdę fantastycznym prezentem noworocznym”.

Fot. NASA.

Wulkany na Io zostały odkryte przez sondę Voyager w 1979 roku. W trakcie najnowszej misji sondy Juno, naukowcy chcą zebrać jak najwięcej danych na temat Io i reszty największych księżyców Jowisza. Takie informacje pomogą nam zrozumieć historię powstania planety i reszty obiektów z nią związanych, a także poznać przeszłość budowy Układu Słonecznego.

Źródło: GeekWeek.pl/NASA / Fot. NASA

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas