Mars miał wodę. Dowody znaleziono na Ziemi
Mars to suchy i jałowy świat, ale kilka mld lat temu bardziej przypominał Ziemię. Była tam woda, na co dowody szukane są od lat. Okazuje się, że pewne z nich znajdują się również na naszej planecie. Jednym z nich jest marsjański meteoryt, który został wyrzucony z Czerwonej Planety kilkanaście mln lat temu.
Mars i Ziemia to obecnie dwa różne światy, ale liczne dowody przemawiają za tym, że woda na pierwszej z wymienionych planet również kiedyś była powszechna. Na powierzchni musiało być jej mnóstwo, co potwierdzają różne badania. Okazuje się jeden z dowodów na taki stan rzeczy znajdował się od dawna dosłownie pod ręką.
Meteoryt z Marsa potwierdza wodę
Na Ziemi znajdują się meteoryty, które pochodzą z Marsa. Jeden z nich to Lafayette, który został wyrzucony z Czerwonej Planety około 11 mln lat temu. Następnie spadł na nasz świat, gdzie został odnaleziony. Skała skrywa sporo tajemnic o pradawnym Marsie.
Analiza meteorytu Lafayette, którą przeprowadzili badacze, wykazała, że zawarte w nim minerały powstały w obecności wody i stało się to około 742 mln lat temu. Naukowcy wykorzystali tu nowoczesne techniki datowania, które stanowią duży przełom w określaniu historii Czerwonej Planety i tego, co na niej zachodziło.
Datowaliśmy te minerały w marsjańskim meteorycie Lafayette i odkryliśmy, że powstały 742 mln lat temu. Nie sądzimy, aby w tym czasie na powierzchni Marsa znajdowała się duża ilość wody w stanie ciekłym. Zamiast tego uważamy, że woda pochodziła z topnienia pobliskiego podpowierzchniowego lodu zwanego wieczną zmarzliną, a topnienie wiecznej zmarzliny było spowodowane aktywnością magmową, która nadal okresowo występuje na planecie do dziś.
Woda na Marsie mniej niż miliard lat temu
Do niedawna sądzono, że zmiany na Marsie, które doprowadziły do utraty wody na powierzchni, zaszły we wcześniejszym etapie, ale odkrycie z meteorytu Lafayette potwierdza, że występowała krócej niż miliard lat temu.
Uczeni twierdzą, że wykorzystanie tego typu technik datowania to nie tylko przełom w badaniach nad Marsem, ale potencjalnie nad całym Układem Słonecznym. Takie rozwiązania mogą pozwolić nam na lepsze zrozumienie ewolucji naszego "kosmicznego podwórka". W tym związane z uzyskaniem odpowiedzi na pytania: skąd woda wzięła się na Ziemi?
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 88 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!