Mars miał wodę. Dowody znaleziono na Ziemi

Mars to suchy i jałowy świat, ale kilka mld lat temu bardziej przypominał Ziemię. Była tam woda, na co dowody szukane są od lat. Okazuje się, że pewne z nich znajdują się również na naszej planecie. Jednym z nich jest marsjański meteoryt, który został wyrzucony z Czerwonej Planety kilkanaście mln lat temu.

Mars niegdyś wyglądał inaczej i miał wodę.
Mars niegdyś wyglądał inaczej i miał wodę.AlexAntropov86Pixabay.com

Mars i Ziemia to obecnie dwa różne światy, ale liczne dowody przemawiają za tym, że woda na pierwszej z wymienionych planet również kiedyś była powszechna. Na powierzchni musiało być jej mnóstwo, co potwierdzają różne badania. Okazuje się jeden z dowodów na taki stan rzeczy znajdował się od dawna dosłownie pod ręką.

Meteoryt z Marsa potwierdza wodę

Na Ziemi znajdują się meteoryty, które pochodzą z Marsa. Jeden z nich to Lafayette, który został wyrzucony z Czerwonej Planety około 11 mln lat temu. Następnie spadł na nasz świat, gdzie został odnaleziony. Skała skrywa sporo tajemnic o pradawnym Marsie.

Meteoryt Lafayette pochodzi z Marsa i zawiera dowody na istnienie wody.domena publiczna

Analiza meteorytu Lafayette, którą przeprowadzili badacze, wykazała, że zawarte w nim minerały powstały w obecności wody i stało się to około 742 mln lat temu. Naukowcy wykorzystali tu nowoczesne techniki datowania, które stanowią duży przełom w określaniu historii Czerwonej Planety i tego, co na niej zachodziło.

Datowaliśmy te minerały w marsjańskim meteorycie Lafayette i odkryliśmy, że powstały 742 mln lat temu. Nie sądzimy, aby w tym czasie na powierzchni Marsa znajdowała się duża ilość wody w stanie ciekłym. Zamiast tego uważamy, że woda pochodziła z topnienia pobliskiego podpowierzchniowego lodu zwanego wieczną zmarzliną, a topnienie wiecznej zmarzliny było spowodowane aktywnością magmową, która nadal okresowo występuje na planecie do dziś.
wyjaśnia geochemik Marissa Tremblay z Uniwersytetu Purdue w Stanach Zjednoczonych

Woda na Marsie mniej niż miliard lat temu

Do niedawna sądzono, że zmiany na Marsie, które doprowadziły do utraty wody na powierzchni, zaszły we wcześniejszym etapie, ale odkrycie z meteorytu Lafayette potwierdza, że występowała krócej niż miliard lat temu.

Uczeni twierdzą, że wykorzystanie tego typu technik datowania to nie tylko przełom w badaniach nad Marsem, ale potencjalnie nad całym Układem Słonecznym. Takie rozwiązania mogą pozwolić nam na lepsze zrozumienie ewolucji naszego "kosmicznego podwórka". W tym związane z uzyskaniem odpowiedzi na pytania: skąd woda wzięła się na Ziemi?

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 88 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Odbudowa katedry Notre-Dame w Paryżu ukończona. Ponowne otwarcie 8 grudniaAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas