Planety

Środa, 22 listopada 2023 (13:17) Aktualizacja Czwartek, 1 lutego 2024 (14:45)
Planety są dużymi obiektami astronomicznymi krążącymi wokół gwiazd, takich jak na przykład Słońce. Są podstawowymi składnikami układów planetarnych. Można je podzielić na dwie kategorie: skaliste (Ziemia czy Mars) i gazowe olbrzymy (Jowisz czy Saturn). Każda planeta charakteryzuje się unikalnym zestawem cech, takich jak rozmiar, skład, atmosfera, a także obecność lub brak naturalnych satelitów.
Planety - najważniejsze informacje
Planety w Układzie Słonecznym. /maximusnd /123RF/PICSEL

Planety - najważniejsze informacje

Co to jest planeta?

Planety to ciała niebieskie krążące wokół gwiazd, takich jak nasze Słońce, które nie emitują własnego światła lecz odbijają światło swojej gwiazdy macierzystej. Większość planet jest znacznie mniejsza od gwiazd i nie prowadzi reakcji jądrowych w swoim wnętrzu. Niektóre z nich mają naturalne satelity, nazywane księżycami.
 
Nasz Układ Słoneczny składa się z ośmiu planet krążących wokół Słońca. Najbliżej Słońca znajduje się niewielki, skalisty Merkury, który był znany już starożytnym ludziom, tak samo jak Wenus, druga planeta od Słońca.

Następnie mamy Ziemię, jedyną planetę, na której wiemy, że istnieje życie.

Mars, Czerwona Planeta, jest czwartą w kolejności planetą. Był również znany starożytności. Za Marsem znajduje się pas planetoid, a dalej – Jowisz, największa planeta w naszym Układzie Słonecznym. Odkrycie Jowisza przypisuje się starożytnym Babilończykom. Saturn z jego charakterystycznymi pierścieniami jest szóstą planetą i był on również obserwowany już w starożytności.
 
Dwa ostatnie, Uran i Neptun, zostały odkryte w epoce nowożytnej dzięki teleskopom. Uran został odkryty przez Williama Herschela w 1781 roku, podczas gdy Neptun został zidentyfikowany w 1846 roku, głównie dzięki obliczeniom matematycznym Urbaina Le Verriera i Johna Coucha Adamsa.
 
Pluton, pierwotnie uważany za dziewiątą planetę Układu Słonecznego, został odkryty w 1930 roku przez Clyde'a Tombaugha. Jednak w 2006 roku Międzynarodowa Unia Astronomiczna podjęła decyzję o redefinicji pojęcia "planeta", co spowodowało, że Pluton został przeklasyfikowany jako "karłowata planeta". Decyzja ta była wynikiem długich debat i badań nad różnorodnością obiektów w Układzie Słonecznym, zwłaszcza po odkryciu wielu podobnych do Plutona obiektów w Pasie Kuipera.
 
Planety dzielą się na dwie główne kategorie: skaliste i gazowe. Planety skaliste, takie jak Merkury, Wenus, Ziemia i Mars, są zbudowane głównie z metali i skał i mają stosunkowo niewielkie rozmiary oraz masę w porównaniu do planet gazowych. 

Planety gazowe, takie jak Jowisz, Saturn, Uran i Neptun, mają znacznie większe rozmiary i są głównie zbudowane z wodoru, helu oraz innych gazów.

Co to są egzoplanety?

Poza naszym Układem Słonecznym, naukowcy odkryli liczne egzoplanety, które krążą wokół innych gwiazd. Od momentu odkrycia pierwszych z nich w latach 90. XX wieku, liczba znanych nam egzoplanet gwałtownie wzrosła, głównie dzięki postępowi w technikach obserwacyjnych i misjom kosmicznym.

Takie egzoplanety są często nazywane w oparciu o gwiazdę macierzystą i dodatkowy identyfikator. 

Wyszukiwanie i badanie egzoplanet pomaga zrozumieć różnorodność planetarne w naszej Galaktyce oraz potencjał istnienia życia poza Ziemią.
 
Dokładna liczba planet we wszechświecie jest nieznana i prawdopodobnie nigdy nie będzie dokładnie znana z uwagi na jego ogrom. Jednak dzięki badaniom i obserwacjom prowadzonym przez teleskopy, takie jak Kosmiczny Teleskop Keplera, możemy szacować liczbę planet w naszej galaktyce, Drodze Mlecznej. Naukowcy szacują, że mogą w niej istnieć miliardy planet. Jeśli uwzględnimy fakt, że w obserwowanym wszechświecie istnieje około 2 biliony galaktyk, liczba planet może sięgać niewyobrażalnie dużych wartości.

Temat Planety znajdziesz również w serwisie:

Więcej na temat Planety

Planety - Wiadomości