Planety
Środa, 22 listopada 2023 (13:17)
Aktualizacja Czwartek, 1 lutego 2024 (14:45)
Planety są dużymi obiektami astronomicznymi krążącymi wokół gwiazd, takich jak na przykład Słońce. Są podstawowymi składnikami układów planetarnych. Można je podzielić na dwie kategorie: skaliste (Ziemia czy Mars) i gazowe olbrzymy (Jowisz czy Saturn). Każda planeta charakteryzuje się unikalnym zestawem cech, takich jak rozmiar, skład, atmosfera, a także obecność lub brak naturalnych satelitów.
Planety - najważniejsze informacje
Co to jest planeta?
Planety to ciała niebieskie krążące wokół gwiazd, takich jak nasze Słońce, które nie emitują własnego światła lecz odbijają światło swojej gwiazdy macierzystej. Większość planet jest znacznie mniejsza od gwiazd i nie prowadzi reakcji jądrowych w swoim wnętrzu. Niektóre z nich mają naturalne satelity, nazywane księżycami.
Nasz Układ Słoneczny składa się z ośmiu planet krążących wokół Słońca. Najbliżej Słońca znajduje się niewielki, skalisty Merkury, który był znany już starożytnym ludziom, tak samo jak Wenus, druga planeta od Słońca.
Następnie mamy Ziemię, jedyną planetę, na której wiemy, że istnieje życie.
Mars, Czerwona Planeta, jest czwartą w kolejności planetą. Był również znany starożytności. Za Marsem znajduje się pas planetoid, a dalej – Jowisz, największa planeta w naszym Układzie Słonecznym. Odkrycie Jowisza przypisuje się starożytnym Babilończykom. Saturn z jego charakterystycznymi pierścieniami jest szóstą planetą i był on również obserwowany już w starożytności.
Następnie mamy Ziemię, jedyną planetę, na której wiemy, że istnieje życie.
Mars, Czerwona Planeta, jest czwartą w kolejności planetą. Był również znany starożytności. Za Marsem znajduje się pas planetoid, a dalej – Jowisz, największa planeta w naszym Układzie Słonecznym. Odkrycie Jowisza przypisuje się starożytnym Babilończykom. Saturn z jego charakterystycznymi pierścieniami jest szóstą planetą i był on również obserwowany już w starożytności.
Dwa ostatnie, Uran i Neptun, zostały odkryte w epoce nowożytnej dzięki teleskopom. Uran został odkryty przez Williama Herschela w 1781 roku, podczas gdy Neptun został zidentyfikowany w 1846 roku, głównie dzięki obliczeniom matematycznym Urbaina Le Verriera i Johna Coucha Adamsa.
Pluton, pierwotnie uważany za dziewiątą planetę Układu Słonecznego, został odkryty w 1930 roku przez Clyde'a Tombaugha. Jednak w 2006 roku Międzynarodowa Unia Astronomiczna podjęła decyzję o redefinicji pojęcia "planeta", co spowodowało, że Pluton został przeklasyfikowany jako "karłowata planeta". Decyzja ta była wynikiem długich debat i badań nad różnorodnością obiektów w Układzie Słonecznym, zwłaszcza po odkryciu wielu podobnych do Plutona obiektów w Pasie Kuipera.
Planety dzielą się na dwie główne kategorie: skaliste i gazowe. Planety skaliste, takie jak Merkury, Wenus, Ziemia i Mars, są zbudowane głównie z metali i skał i mają stosunkowo niewielkie rozmiary oraz masę w porównaniu do planet gazowych.
Planety gazowe, takie jak Jowisz, Saturn, Uran i Neptun, mają znacznie większe rozmiary i są głównie zbudowane z wodoru, helu oraz innych gazów.
Co to są egzoplanety?
Poza naszym Układem Słonecznym, naukowcy odkryli liczne egzoplanety, które krążą wokół innych gwiazd. Od momentu odkrycia pierwszych z nich w latach 90. XX wieku, liczba znanych nam egzoplanet gwałtownie wzrosła, głównie dzięki postępowi w technikach obserwacyjnych i misjom kosmicznym.
Takie egzoplanety są często nazywane w oparciu o gwiazdę macierzystą i dodatkowy identyfikator.
Takie egzoplanety są często nazywane w oparciu o gwiazdę macierzystą i dodatkowy identyfikator.
Wyszukiwanie i badanie egzoplanet pomaga zrozumieć różnorodność planetarne w naszej Galaktyce oraz potencjał istnienia życia poza Ziemią.
Dokładna liczba planet we wszechświecie jest nieznana i prawdopodobnie nigdy nie będzie dokładnie znana z uwagi na jego ogrom. Jednak dzięki badaniom i obserwacjom prowadzonym przez teleskopy, takie jak Kosmiczny Teleskop Keplera, możemy szacować liczbę planet w naszej galaktyce, Drodze Mlecznej. Naukowcy szacują, że mogą w niej istnieć miliardy planet. Jeśli uwzględnimy fakt, że w obserwowanym wszechświecie istnieje około 2 biliony galaktyk, liczba planet może sięgać niewyobrażalnie dużych wartości.
Temat Planety znajdziesz również w serwisie:
Więcej na temat Planety
Planety - Wiadomości
-
Siedem planet w jednej linii. Nadchodzi rzadka parada
Niedziela, 12 stycznia (12:57)Już niedługo fani obserwacji nocnego nieba będą mogli oglądać wyjątkowe zjawisko. 28 lutego wszystkie planety naszego układu poza Ziemią, czyli Saturn, Merkury, Neptun, Wenus, Uran,... -
Pustynne planety z serii Diuna i Star Wars. NASA zabrała głos
Środa, 8 stycznia (06:00)Diuna i Star Wars to uniwersa, które mają pustynne planety. Arrakis czy Tatooine to światy, których z pewnością nie trzeba przedstawiać żadnym fanom wymienionych serii. W filmach istnieje... -
W styczniu spojrzyj w niebo. Czekają nas wyjątkowe zjawiska
Czwartek, 2 stycznia (14:00)Niebo w styczniu 2025 r. pozwoli na obserwacje różnych ciekawych zjawisk. Wśród są pierwszy w każdym roku rój meteorów, plejada planet, a ponadto nadarzy się świetna okazja do... -
Kalendarz astronomiczny 2025. Co widać dzisiaj na niebie?
Środa, 1 stycznia (05:00)Kalendarz astronomiczny na 2025 rok przynosi wiele kosmicznych atrakcji. Fani oraz miłośnicy astronomii będą mogli oglądać spektakularne komety, roje meteorów, zaćmienia Księżyca czy... -
Najbardziej puszysty układ Drogi Mlecznej ma nową planetę
Piątek, 27 grudnia 2024 (17:30)Układ z gwiazdą o nazwie Kepler-51 uznawany jest za najlżejszy system planetarny w całej galaktyce Drogi Mlecznej. Już wcześniej odkryto tam trzy bardzo lekkie egzoplanety. Teraz naukowcy... -
Najwilgotniejsza planeta karłowata Układu Słonecznego z... życiem?
Piątek, 27 grudnia 2024 (08:15)Ceres to planeta karłowata Układu Słonecznego, która jest drugim najwilgotniejszym po Ziemi obiektem w naszym systemie. Naukowcy przejrzeli dane archiwalne pochodzące z nieaktywnej sondy... -
Pobliska egzoplaneta może mieć atmosferę. Czy to Ziemia 2.0?
Środa, 25 grudnia 2024 (17:00)Układ TRAPPIST-1 znajduje się od nas "zaledwie" około 40 lat świetlnych. Występujące tam planety są skaliste. Jedna z tych egzoplanet ma prawdopodobnie atmosferę, co wykazały badania... -
Na Jowiszu powstały nowe burze. Są większe od Ziemi
Środa, 11 grudnia 2024 (10:25)Jowisz to gazowy olbrzym, na którym występują ekstremalne burze. Nierzadko są większe od Ziemi. Jeden z astrofotografów uchwycił nowe zjawiska, które mają ogromne rozmiary i cechują się...