Sonda New Horizons zbadała najodleglejszy obiekt w historii eksploracji kosmosu
Sonda New Horizons przeleciała obok Ultima Thule w pierwszych godzinach Nowego Roku, inaugurując erę eksploracji obiektów Pasa Kuipera, które pomogą odkryć nam tajemnicę powstania Układu Słonecznego.
NASA poinformowała, na specjalnie zorganizowanej konferencji, o otrzymaniu wiadomości z sondy, dzięki której wiemy, że urządzenie pomyślnie wykonało wszystkie zaplanowanie badania naukowe planetoidy 2014 MU69. Sonda wysłała na Ziemię zdjęcia obiektu. Niestety, nie są one dobrej jakości, ale możemy na nich zobaczyć ogólny zarys planetoidy. Gdy tylko pojawią się nowe zdjęcia, natychmiast je Wam pokażemy.
Ultima Thule wygląda tak, jak wcześniej udało ją się zobrazować dzięki obserwacjom poczynionym za pomocą naziemnych radioteleskopów. Obiekt przypomina skorupkę orzecha arachidowego. Planetoida ma 30-45 kilometrów średnicy i jest zbudowana z dwóch stykających się ze sobą obiektów. Ale to nie koniec ciekawostek, okazuje się bowiem, że ten fascynujący obiekt okrążać może księżyc.
New Horizons na początek będzie przesyłała na Ziemię obrazy planetoidy w niskiej rozdzielczości, aby naukowcy mogli jak najszybciej zabezpieczyć kluczowe dla misji dane badawcze. Później, podobnie jak było to w przypadku Plutona, otrzymamy obraz w wysokiej rozdzielczości, na których będziemy mogli już podziwiać ten niezwykły i odległy obiekt w pełnej krasie.
Najważniejszymi badaniami, jakie wykona sonda NASA będzie: ustalenie ogólnej geologii, morfologii i właściwości rotacyjnych Ultima Thule, stworzenie mapy składu powierzchni obiektu, a także wyszukanie potencjalnych naturalnych satelitów lub pierścieni wokół planetoidy.
Sonda New Horizons zbadała najodleglejszy obiekt w historii eksploracji kosmosu. Oto najnowsze zdjęcie z sondy. Fot. NASA.
W ciągu kolejnych dni sonda powinna przesłać na Ziemię obraz planetoidy w rozdzielczości ok. 140 metrów na piksel, więc musimy uzbroić się w cierpliwość. Obsługa misji z NASA poinformowała, że faza bliskich obserwacji 2014 MU69 zakończy się 8 stycznia 2019 roku. Tymczasem dane z sondy, z racji olbrzymiej odległości i niskiej prędkości transferu, będą spływały na Ziemię przez kolejne 20 miesięcy. W sumie będzie to aż 50 gigabajtów danych.
New Horizons przeleciała obok planetoidy 1 stycznia 2019 o godzinie 5:33 UTC, w odległości ok. 3500 kilometrów. Sonda zmierzała do Ultima Thule przez ostatnie 4729 dni. Obiekt 2014 MU69 znajduje się 6,5 miliarda kilometrów od Ziemi i zbadanie go pozwoli nam odkryć wiele zagadek na temat historii formowania się Układu Słonecznego, a więc najbardziej dla nas zagadkowych wydarzeń, które miały miejsce 4,6 miliarda lat temu. Być może również powstał z połączenia ze sobą komet, a może wpływ na niego ma tajemnicza Planeta X?!
Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. NASA