SpaceIL wyśle w tym roku lądownik na Księżyc i zrewolucjonizuje jego badania
Organizacja SpaceIL chce wysłać swój lądownik na Srebrny Glob jeszcze w tym roku. Jeśli się uda, Izrael będzie czwartym krajem na świecie, który tego dokona.
Inżynierowie ze SpaceIL uczestniczyli w organizowanym przez Google konkursie Lunar XPrize. Chociaż ich projekt był najbardziej zaawansowany i cieszył się ogromną popularnością, ostatecznie wysłanie lądownika na Księżyc nie doszło do skutku.
Teraz sytuacja ma się zmienić. Firma nawiązała współpracę z Israel Aerospace Industries i kończy testowanie lądownika. Jeśli wszystko przebiegnie z planem, a wszystko na to wskazuje, to start misji może mieć miejsce jeszcze w grudniu tego roku lub w lutym przyszłego.
Lądownik poleci w kosmos na pokładzie rakiety Falcon-9 od SpaceX z przylądka Canaveral na Florydzie. Pomyślne lądowanie urządzenia na Srebrnym Globie będzie oznaczało, że Izrael będzie mógł się poszczycić dołączeniem do takich wielkich mocarstw jak Stany Zjednoczone, Rosja i Chiny. Ale to nie koniec wielkich planów izraelskiej firmy.
SpaceIL wyśle w tym roku lądownik na Księżyc i zrewolucjonizuje jego badania. Fot. SpaceIL.
Według analiz przeprowadzonych przez inżynierów, tuż przed i po pierwszym w XXI wieku lądowaniu ludzi na Srebrnym Globie, popyt na loty badawcze i załogowe będzie rósł. Problem w tym, że aktualnie tylko SpaceX mogłoby takie usługi zapewnić, a to oznacza, że na tym polu można zarobić dużo pieniędzy.
Jako że SpaceIL dysponuje sporymi środkami uzyskanymi od darczyńców, zdobyło już ogromne doświadczenie w tej materii, a także w projekt zaangażowanych jest wiele izraelskich specjalistów, firma planuje więc budowę nowych, pojemniejszych lądowników na potrzeby przyszłych badań Srebrnego Globu i komercjalizację swojego biznesu.
Z ich oferty na pewno skorzystają firmy na co dzień działające w świecie prywatnego sektora przemysłu kosmicznego, a także Europejska Agencja Kosmiczna lub Amerykańska Agencja Kosmiczna, które w kolejnych latach będą chciały masowo wysyłać na Księżyc misje badawcze prowadzące do budowy pierwszy ludzkich kolonii.
Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. SpaceIL