Spektakularne uderzenie w Marsa kosmicznej skały. „Krater powstał w ubiegłym roku”

Amerykańska Agencja Kosmiczna opublikowała zapierający dech w piersi obraz powierzchni Czerwonej Planety, na którym widoczny jest krater uderzeniowy, powstały na skutek upadku kosmicznej skały. Tego jeszcze nie było.

Spektakularne uderzenie w Marsa kosmicznej skały. „Krater powstał w ubiegłym roku”
Spektakularne uderzenie w Marsa kosmicznej skały. „Krater powstał w ubiegłym roku”Geekweek

Astronomowie przeanalizowali zdjęcia satelitarne planety wykonane przez sondy kosmiczne i okazuje się, że krater powstał pomiędzy lipcem a wrześniem ubiegłego roku. Obrazy wykonane przez instrument HiRISE, znajdujący się na pokładzie należącej do NASA sondy Mars Reconnaissance Orbiter, ujawniają szczegóły tego niesamowitego wydarzenia.

Chociaż uderzenia kosmicznych skał w powierzchnię Marsa to nic nowego, dotychczas mogliśmy zobaczyć tylko kratery powstałe miliony lat temu. Najnowsze odkrycie jest więc o tyle spektakularne, że możemy przyjrzeć się bliżej temu zjawisku w takich szczegółach, jakich nigdy dotąd nie mieliśmy okazji tego zobaczyć. Ma to wielką wartość naukową dla astronomów.

Przybysz z kosmosu odmienił oblicze marsjańskiego krajobrazu obszaru czapy lodowej leżącej w okolicach południowego bieguna planety. Uderzenie skały doprowadziło do odparowania pokrywającego obszar suchego lodu i wzniesienia w powietrze powierzchniowego pyłu, który utworzył pięknych wzór, tak charakterystyczny dla tego typu zdarzeń.

Obszar zmienił się na skutek fali uderzeniowej i opadających na powierzchnię kawałków skał. Nie było ona tak potężna, jakby mogła być na Ziemi, a to ze względu na niskie ciśnienie panujące na powierzchni Marsa. Co niezwykłe, cała skutki całej tej kosmicznej katastrofy są dobrze widoczne nawet z orbity, a jej efekty będzie można zobaczyć jeszcze przez wiele, wiele lat.

Naukowcy informują, że każdego roku na Marsie powstaje ok. 200 nowych kraterów. Większość kosmicznych skał nie spala się w atmosferze, gdyż planeta ta posiada ją bardzo szczątkową, więc nie chroni ona w dostateczny sposób powierzchni. To zła wiadomość dla przyszłych planów kolonizacyjnych, ale dobra dla wszystkich fanów oglądania spektakularnych obrazów Marsa, które co jakiś czas publikowane są przez NASA.

Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. NASA/HiRISE/JPL

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas