Starhopper już po udanym teście statycznym. „To historyczny moment dla ludzkości”

Wspaniałe wieści dochodzą do nas z ośrodka SpaceX w Boca Chica, gdzie przeprowadzane są testy Starhoppera, prototypu statku Starship. Wszystko wskazuje na to, że zobaczymy jego pierwsze wyższe skoki już na dniach.

Starhopper już po udanym teście statycznym. „To historyczny moment dla ludzkości”
Starhopper już po udanym teście statycznym. „To historyczny moment dla ludzkości”Geekweek - import

Elon Musk zapowiadał, że Starhoppera w lotach testowych zobaczymy na niebie jeszcze w kwietniu. Chociaż testy rozpoczęły się w drugiej połowie marca, inżynierowie w pierwszej fazie sprawdzali szczelność elementów całej rakiety, wszystkie systemy mechaniczne i elektroniczne oraz wykonali kilka testów silnika o nazwie Raptor.

Obsługa wypełniła prototyp paliwem i utleniaczem oraz sprawdziła sam napęd i oprogramowanie, które steruje jego pracą. Potężny system obliczeniowy wsparty technologiami sztucznej inteligencji może przewidzieć problemy i szybko przerwać test. Dzięki temu nie dojdzie do awarii silnika i wybuchu.

Wczoraj (03.04) miał miejsce pierwszy pomyślny test statyczny. To historyczny moment dla ludzkości, gdyż to właśnie pełna wersja tego statku zabierze ludzi na Marsa. W ośrodku w teksańskim Boca Chica pojawiły się płomienie wyrzucane z wnętrza tej potężnej jednostki. Prototyp ogarnięty płomieniami wygląda jak R2-D2. Wcześniej mogliśmy zobaczyć tylko chmury dymu. Na razie w Starhopperze został zainstalowany jeden silnik, ale docelowo ma ich tam być trzy. Wtedy efekt będzie o wiele bardziej spektakularny.

Niestety, SpaceX nie podaje oficjalnie, jakie testy prowadzi w ośrodku, ale fani firmy i przemysłu kosmicznego bezustannie śledzą wszystko to, co dzieje się na jego obszarze, prowadząc nawet relacje na żywo, więc możecie być pewni, że nic ważnego im i nam nie umknie. W kolejnych dniach powinny rozpocząć się pierwsze wyższe skoki Starhoppera. To właśnie na nie wszyscy czekamy. Firma Elona Muska dostała pozwolenie od FAA na loty na wysokość do 5000 metrów. Trzymamy kciuki.

Źródło: GeekWeek.pl/BocaChicaGal/Twitter/NASASpaceFlight Videos / Fot. BocaChicaGal

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas