Zaćmienie Księżyca 2021. Jak Czerwony Księżyc obserwować w Polsce?

Już 19 listopada w godzinach porannych rozpocznie się najdłuższe częściowe zaćmienie Księżyca od 580 lat. Niestety Czerwony Księżyc nie będzie widoczny w całej Polsce, a szansę na jego zobaczenie mają tylko mieszkańcy zachodniej części naszego kraju. Jak przygotować się do obserwacji?

Zaćmienie Księżyca rozpocznie się 19 listopada 2021 roku około godziny 7.
Zaćmienie Księżyca rozpocznie się 19 listopada 2021 roku około godziny 7. Pixabay.com

Gdzie oglądać zaćmienie Księżyca 19 listopada 2021?

Zjawisko astronomiczne będzie najlepiej widoczne na terenie Stanów Zjednoczonych. Amerykanie będą mogli bez problemu obejrzeć cały spektakl odkrywający się na niebie. Najgorzej w tym przypadku mają mieszkańcy wschodniej części Europy, Półwyspu Arabskiego oraz centralnej i południowej Afryki, którzy nie mają szans na lokalne obserwacje zaćmienia Księżyca.

Polska znajduje się na granicy obszaru, z którego widoczne będzie zjawisko. Gdyby nasz kraj przeciąć na dwie części, a linia przechodziłaby mniej więcej od Suwałk po Gliwice, to właśnie z regionu położonego na zachodzie, będziemy mogli oglądać zaćmienie Księżyca.

Jeśli chcemy mieć jak największe wrażenia z tego zdarzenie, polecamy wybrać się do Szczecina. Fragment zaćmienia zobaczymy również w Gdańsku, Poznaniu, Bydgoszczy czy Zielonej Górze.

O której godzinie początek zaćmienia Księżyca?

W Polsce zaćmienie Księżyca rozpocznie się 19 listopada około 7:02 - to właśnie wtedy przez chwilę będzie można je zobaczyć w Polsce. Trzy godziny później nasz naturalny satelita będzie zasłonięty w największym stopniu. Natomiast o godzinie 13:03 zjawisko przestanie być widoczne.

Samo częściowe zaćmienie (z wyłączeniem półcieniowego) rozpocznie się około 8:18, a zakończy mniej więcej o 11:47. Według wyliczeń podanych przez NASA, ma ona trwać dokładnie 3 godziny, 28 minut i 23 sekundy. Niestety tego etapu nie zobaczymy, będąc w Polsce.

Listopadowe zaćmienie będzie widoczne tylko w zachodniej części Polski. Pixabay.com

Na czym polega zaćmienie Księżyca?

Zaćmienie Księżyca to zjawisko astronomiczne tworzące się w momencie, kiedy Ziemia znajduje się niemal idealnie między Słońcem a Księżycem. Gdy na Srebrny Glob padnie stożek cienia stworzony przez naszą planetę, mówimy właśnie o zaćmieniu.

Jeśli cały Księżyc znajdzie się we wspomnianym cieniu, dochodzi do zaćmienia całkowitego. Jeżeli światła słoneczne oświetla chociaż mały fragment satelity, zaćmienie jest wtedy częściowe. Natomiast kiedy Srebrny Glob jest w półcieniu, mowa o zaćmieniu półcieniowym.

Zaćmienie Księżyca 2021. Jak obserwować?

Do obserwacji zaćmienia Księżyca nie potrzeba żadnych specjalnych sprzętów. Zjawisko będzie dobrze widoczne gołym okiem, choć jeśli chcemy mu się przyjrzeć z większą dokładnością, przyda nam się na przykład lornetka.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas