Zaćmienie Słońca 2022 na żywo. Na ten dzień czekali fani astronomii
Na ten dzień czekały tysiące fanów astronomii i obserwacji nieba. Dzisiaj, 25.10.2022 Polacy mają szansę na obserwację zaćmienia Słońca. Całe wydarzenie rozpocznie się tuż po godzinie 11 czasu polskiego.
[RELACJA NA ŻYWO, ODŚWIEŻAJ STRONĘ, BY ZOBACZYĆ AKTUALIZACJĘ]
Godzina 13:11
Godzina 12:31
Godzina 12:20
Tak to wygląda okiem naszego redakcyjnego kolegi, Tomka:
Godzina 11:59
Godzina 11:45
Godzina 11:39
Godzina 11:34
Zaczęło się!
Godzina 11:28
Czego nie należy używać do obserwacji Słońca?
Biorąc pod uwagę to, że wiele filtrów słonecznych nie absorbuje promieni UV, do obserwacji częściowego zaćmienia Słońca nie należy używać:
- przydymionego szkła,
- zdjęć rentgenowskich,
- kliszy fotograficznych,
- dyskietek,
- okularów przeciwsłonecznych,
- płyt kompaktowych.
Wszystkie te gadżety z pewnością sprawią, że blask Słońca będzie zdecydowanie słabszy, lecz nie uchronią naszych oczu przed ekspozycją na promienie UV. W efekcie tego pod pozorem bezpiecznych obserwacji, możemy narazić się na trwałe uszkodzenie wzroku.
Godzina 11:23
Czy Słońce jest szkodliwe za wzroku?
Tuż przed zaćmieniem Słońca w internecie pojawia się wiele artykułów, które sugerują, czego należy użyć do obserwacji tego zjawiska. Niestety sporo z nich nie uwzględnia istotnych dla zdrowia konsekwencji nieodpowiedzialnego zerkania w stronę słonecznej tarczy.
Godzina 11:11
Zaćmienie powoli się rozpoczyna. Słońce będzie zakrywane stopniowo przez następne kilkadziesiąt minut. Niestety w sporej części naszego kraju warunki pogodowe nie są zbyt sprzyjające.
Godzina 10:45
Jak to wygląda na prognozach od IMGW?
Godzina 10:15
Częściowe zaćmienie Słońca w Polsce zacznie się około godziny 11:10 (dokładna godzina dla większych miast znajduje się poniżej w tabeli), maksimum osiągnie około 12:20, a koniec przewidywany jest na godzinę około 13:30.
Stopień przysłonięcia Słońca będzie różny w zależności od położenia danego miasta i będzie wynosić od 34 do nawet 45 proc. Największy przysłonięty fragment tarczy słonecznej będzie obserwowalny na wschodnim i północno-wschodnim obszarze naszego kraju.
Godzina 10:10
Jedno z większych zaćmień Słońca mogliśmy obserwować w Polsce w 1999 roku. Dokładnie 11 sierpnia 1999 roku Słońce zostało całkowicie zasłonięte, co było widoczne na Węgrzech, w południowych landach Niemiec, a także w Turcji i Bułgarii. W Polsce widoczne było zakrycie sięgające 93%. Rumunia natomiast postanowiła to wydarzenie uczcić, wypuszczając specjalny banknot z tej okazji:
Godzina 10:00
Tak to może dzisiaj wyglądać! Zapowiada się niesamowite widowisko:
Godzina 09:50
Niestety prognozy pogody nie są optymistyczne, trzeba jednak wierzyć, że jakieś okienko pogodowe się znajdzie i zobaczymy to widowisko.
Jak powstaje zaćmienie Słońca?
Zaćmienie Słońca powstaje, gdy Ziemia, Księżyc i Słońce ustawią się w jednej linii. Wtedy Księżyc rzuca na Ziemię cień, który my widzimy jako zaćmienie. Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje zaćmienia Słońca:
- Zaćmienie całkowite - powstaje, gdy Księżyc całkowicie przysłania Słońce
- Zaćmienie częściowe - powstaje, gdy tarcza Słońca jest przysłonięta tylko w pewnym stopniu
- Zaćmienie obrączkowe - powstaje, gdy Księżyc nie jest w stanie całkowicie przysłonić tarczy Słońca i wokół niego pozostaje widoczny pierścień o różnej grubości.
O której godzinie obserwować częściowe zaćmienie Słońca w Polsce?