Zobaczcie pierwsze w historii zdjęcie bieguna północnego Słońca

Nasza dzienna gwiazda jest i jeszcze długo będzie dla nas wielką tajemnicą, a przecież jest dawcą życia na Ziemi i to jej aktywność determinuje najważniejsze procesy na niej zachodzące.

Zobaczcie pierwsze w historii zdjęcie bieguna północnego Słońca
Zobaczcie pierwsze w historii zdjęcie bieguna północnego SłońcaGeekweek - import

Słońce poznajemy dzięki misji wielu sond kosmicznych, które każdego dnia wykonują mu setki zdjęć i przesyłają je do analizy astronomom z wielu obserwatoriów i instytutów badawczych. Te cenne dane pozwalają nam przygotować kosmiczną prognozę pogody. Jest ona bardzo ważnym elementem normalnego funkcjonowania wojska i linii lotniczych.

W czasie występowania potężnych burz geomagnetycznych, szalejących w górnych warstwach ziemskiej atmosfery, piloci, obsługa i pasażerowie znajdujący się na pokładach samolotów lecących na wysokich szerokościach geograficznych są narażeni na przyjęcie większej niż zwykle dawki promieniowania rentgenowskiego.

Prognoza pogody kosmicznej pozwala przewoźnikom odpowiednio wcześniej przygotować się na takie sytuacje, a wojsku na problemy z systemami komunikacji i nawigacji satelitarnej. Tak naprawdę naszą dzienną gwiazdę na poważnie badamy zaledwie od kilku dekad. W najbliższym czasie poznamy ją jeszcze lepiej, a to za sprawą sondy Parker Solar Probe ().

Zobaczcie pierwsze w historii zdjęcie bieguna północnego Słońca. Fot. ESA.

Tymczasem świetne informacje dochodzą do nas z Europejskiej Agencji Kosmicznej i tamtejszych astronomów. Otóż ponownie przeanalizowali oni dane zebrane w trakcie misji sondy Proba-2. Badała ona Słońce z ziemskiej orbity przez kilka lat, za pomocą wielu specjalistycznych instrumentów. Jednym z najważniejszych był teleskop SWAP, pracujący w zakresie fal utrafioletowych.

Naukowcy postanowili sprawdzić, czy uda im się stworzyć obraz bieguna północnego Słońca. Nigdy wcześniej go nie widzieliśmy, więc jest on dla ludzkości bardzo ciekawym punktem badawczym. Okazało się, że ponad półroczna analiza danych pozwoliła uzyskać upragniony cel. Tutaj warto zaznaczyć, że nie jest to obraz okolic biegunowych bezpośrednio wykonany przez sondę, tylko obraz wygenerowany na podstawie wielu danych pozyskanych na przestrzeni lat.

Europejska Agencja Kosmiczna planuje wysłanie misji sondy o nazwie Solar Orbiter, która pokaże nam prawdziwe obrazy obszarów biegunowych naszej dziennej gwiazdy. Możemy też liczyć na większą dawkę danych na temat wnętrza Słońca, jego potężnych pól magnetycznych oraz istoty funkcjonowania korony słonecznej.

Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. ESA

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas