Parker Solar Probe

Wtorek, 16 stycznia 2024 (10:47) Aktualizacja Wtorek, 12 marca 2024 (11:31)
Parker Solar Probe jest sondą kosmiczną,nazwaną na cześć astrofizyka Eugene'a Parkera. Do 2017 roku nosiła nazwę “Solar Probe Plus”. Sonda wyruszyła na misję w 2018 roku z Cape Canaveral w Stanach Zjednoczonych. Celem było dotarcie do miejsca jak najbliżej Słońca. Jest to pierwsza misja badawcza, która zrealizować ma pomiary bezpośrednio w obrębie atmosfery gwiazdy Układu Słonecznego.
Parker Solar Probe - najważniejsze informacje
Parker Solar Probe to najszybszy obiekt, jaki kiedykolwiek wyszedł spod ludzkiej ręki. W ostatnich fazach lotu sonda może pędzić nawet szybciej niż 700 000 km/h. /NASA/Johns Hopkins APL/Steve Gribben/kjpargeter/Canva Pro /Wikimedia

Parker Solar Probe - najważniejsze informacje

  • Marka:

  • Rodzaj/Typ:

    sonda kosmiczna

  • Rok uruchomienia produkcji:

    2018

Parker Solar Probe zbudowana jest między innymi ze specjalnej osłony termicznej, której zadaniem jest chronić sondę przed wysokimi temperaturami, panującymi w otoczeniu Słońca. 

Sonda bada koronę słoneczną oraz warstwę otaczającą Słońce, analizując takie czynniki jak: 
  • wiatr słoneczny, 
  • promieniowanie, 
  • pole magnetyczne.
Szczegółowa analiza parametrów pomoże w zgłębianiu newralgicznych zagadnień, dotyczących aktywności słonecznej, a także jej wpływu na naszą planetę i cały Układ Słoneczny.
 
Misja uważana jest za przełomową. Naukowcy dzięki sondzie otrzymują możliwość obserwacji w warunkach, które jak dotąd były niedostępne. 

Ponadto Parker Solar Probe udostępnia dane, które pomagają pojąć zachodzące w atmosferze słonecznej, procesy fizyczne oraz ich wpływ na pogodę kosmiczną, a także na życie i technologię na Ziemi. 

Najszybsza sonda w historii

Parker Solar Probe to pierwsza sonda kosmiczna, której udało się dokonać serii bliskich zbliżeń do Słońca, przechodząc nawet przez koronę słoneczną. Jest to ogromne osiągnięcie technologiczne naszych czasów oraz pierwsza maszyna zaprojektowana i stworzona przez człowieka, której udało się zbliżyć do słońca na tak małą odległość.
 
Parker Solar Probe jest najszybszym statkiem kosmicznym, jakim człowiek kiedykolwiek miał szansę sterować w przestrzeni. Podczas swoich zbliżeń do Słońca, sonda osiąga prędkość do nawet 700 000 km/h, co pozwala jej na szybkie zbieranie danych, monitorowanie oraz analizę.
 
Dane, które dostarczane są przez sondę Parker Solar Probe przysłużą się do rewolucyjnych odkryć, takich jak: zidentyfikowanie nowych struktur w koronie słonecznej, czy zrozumienie mechanizmów, jakie prowadzą do generowania wiatru słonecznego. Zdobyte informacje będą kluczowe, w celu zwiększenia wiedzy na temat wpływu Słońca na Ziemię oraz na technologię.
 
Sonda Parker Solar Probe składa się z takich instrumentów naukowych jak: pięć anten do pomiaru pól elektrycznych, zestaw dwóch instrumentów do pomiaru cząstek energetycznych, dwa teleskopy z detektorami typu CMOS i zestaw instrumentów do pomiaru elektronów, protonów i jonów helu.

Parker Solar Probe - Wiadomości