700 000 km/h. Sonda Solar Probe od NASA przyspiesza z roku na rok

Oprac.: Marcin Szałaj

SOlar Parker Probe to najszybszy obiekt, jaki kiedykolwiek wyszedł spod ludzkiej ręki. W ostatnich fazach lotu sonda może pędzić nawet szybciej niż 700 000 km/h.
SOlar Parker Probe to najszybszy obiekt, jaki kiedykolwiek wyszedł spod ludzkiej ręki. W ostatnich fazach lotu sonda może pędzić nawet szybciej niż 700 000 km/h.NASA/Johns Hopkins APL/Steve Gribben/kjpargeter/Canva ProWikimedia Commons

Parker Solar Probe. Historia misji

Start rakiety Delta IV Heavy z sondą Parker Solar Probe na pokładzie, 12 sierpnia 2018.
Start rakiety Delta IV Heavy z sondą Parker Solar Probe na pokładzie, 12 sierpnia 2018.NASA/Bill IngallsWikimedia Commons

Dlaczego sonda Parker Solar Probe leci tak szybko?

Uproszczony schemat asysty grawitacyjnej.
Uproszczony schemat asysty grawitacyjnej. LeafnodeWikimedia Commons
Wykres z najważniejszymi parametrami przebiegu misji. Wyraźnie widać jak po przelocie w pobliżu Wenus (zielone kropki w dolnej części) wzrasta prędkość sondy (pomarańczowe pionowe słupki).
Wykres z najważniejszymi parametrami przebiegu misji. Wyraźnie widać jak po przelocie w pobliżu Wenus (zielone kropki w dolnej części) wzrasta prędkość sondy (pomarańczowe pionowe słupki).Phoenix7777Wikimedia Commons

Sonda, która odkrywa tajemnice Słońca. Co bada Parker Solar Probe?

  1. SWEAP - urządzenie, które zlicza cząstki najczęściej występujące w wietrze słonecznym, mierząc właściwości elektronów, protonów i jonów helu.
  2. WISPR - teleskop, który tworzy trójwymiarowe obrazy korony słonecznej i wewnętrznej heliosfery pozwalając na obserwację struktur formujących się w atmosferze gwiazdy.
  3. FIELDS - aparatura dokonująca bezpośrednich pomiarów fal uderzeniowych, które przechodzą przez plazmę atmosferyczną Słońca.
  4. IS☉IS - zestaw dwóch urządzeń do pomiarów spektrograficznych (rejestracja widma promieniowania) cząsteczek w pobliżu sondy.
Artystyczna wizualizacja rozbłysku i koronalnego wyrzutu masy na Słońcu.
Artystyczna wizualizacja rozbłysku i koronalnego wyrzutu masy na Słońcu.123RF/PICSEL123RF/PICSEL