NASA odbiera dane z sondy, która dokonała przełomu

Parker Solar Probe to sonda kosmiczna NASA, która 24 grudnia dokonała przełomu. Statek wykonał najbliższy przelot obok Słońca wśród wszystkich maszyn stworzonych kiedykolwiek przez człowieka. Agencja przekazała, że zaczęła odbierać informacje z sondy Parker Solar Probe. Dziś już wiemy, że zamontowane instrumenty przechwyciły cenne dane.

Parker Solar Probe. NASA odbiera dane po rekordowym przelocie obok Słońca.
Parker Solar Probe. NASA odbiera dane po rekordowym przelocie obok Słońca.NASA/JPL-Caltechmateriały prasowe

Sonda kosmiczna Parker Solar Probe bada Słońce od kilku lat. Statek pod koniec 2024 r. odbył rekordowy przelot w pobliżu gwiazdy Układu Słonecznego. Choć była to bardzo ryzykowna misja, tak maszyna ją przetrwała, co udało się potwierdzić zaraz po świętach Bożego Narodzenia. Teraz NASA przekazała więcej informacji.

NASA ściąga dane z sondy Parker Solar Probe

NASA udostępniła nowy komunikat związany z sondą kosmiczną Parker Solar Probe. W oświadczeniu potwierdzono, że dane odebrane w dniu 1 stycznia zawierają więcej szczegółów związanych ze statkiem. Poza tym wiemy, że agencja zamierza je transmitować z wykorzystaniem systemu Deep Space Network do czwartku.

Dane telemetryczne (lub dane porządkowe), które APL zaczęła odbierać 1 stycznia, dostarczyły więcej szczegółów na temat statusu operacyjnego i stanu statku kosmicznego. Pokazały na przykład, że Parker wykonał polecenia zaprogramowane w swoich komputerach pokładowych przed przelotem i że jego instrumenty naukowe działały podczas samego przelotu
– czytamy w oświadczeniu NASA z 2 stycznia.

NASA dodaje, że dane naukowe zebrane przez zainstalowane na sondzie instrumenty, będą pobierane pod koniec tego miesiąca. Agencja chce to zrobić z wykorzystaniem szybszej transmisji, ale w tym celu Parker Solar Probe musi znaleźć się w odpowiednim położeniu względem Ziemi.

Rekordowy przelot Parker Solar Probe obok Słońca

Sonda kosmiczna Parker Solar Probe ustanowiła rekord 24 grudnia. Tego dnia statek zbliżył się do Słońca na odległość zaledwie 6,11 mln km. Dla porównania średni dystans Ziemi od gwiazdy Układu Słonecznego to niespełna 150 mln km. Jeśli przedstawimy te odległości na skali w postaci 1 metra, to okazuje się, że sonda była na odcinku w okolicy 4 cm.

Poza tym sonda była rozpędzona do rekordowej prędkości. W trakcie przelotu w pobliżu Słońca poruszała się z prędkością ponad 690 tys. km/h! NASA dodała, że planuje dwa kolejne przeloty w pobliżu gwiazdy naszego układu. Mają one odbyć się 22 marca oraz 19 czerwca. Dystans i prędkość w trakcie tych misji mają być zbliżone do tych z 24 grudnia.

Od akrylu po sztuczną inteligencję – jak technologia kształtuje sztukęmateriały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas