Zorza polarna nad Polską. Niesamowite zdjęcia zalały internet

Od poniedziałku możemy oglądać nad Polską zorze polarne. Wszystko za sprawą burzy magnetycznej kategorii G2. Jednocześnie potwierdzony został koronalny wyrzut masy w kierunku Ziemi. Dzięki temu, od wczoraj Polacy mogą zachwycać się widokami, które na co dzień nad Wisłą nie występują.

Zorza polarna była widoczna zeszłej nocy nad Pplską
Zorza polarna była widoczna zeszłej nocy nad Pplską 123RF/PICSEL

Koronalny wyrzut masy gwarantuje niezapominanie widowisko

Według informacji udostępnionych przez radary burz słonecznych, w Ziemię uderzył koronalny wyrzut masy, dzięki któremu od wczoraj możemy obserwować nad Polską zorze polarne. Internet już jest przepełniony zdjęciami ukazującymi niesamowite barwy na niebie.  

Według Polskiego AstroBlogera warto pozostawać w gotowości zorzowej, ponieważ, jeżeli warunki będą sprzyjające, zjawisko utrzyma się do środy. Późnym wieczorem w poniedziałek pogoda była na tyle sprzyjająca, że można było zaobserwować kolorowe światła tuż nad horyzontem. 

Największą popularnością cieszy się zdjęcie pana Krzysztofa Mierzejewskiego, który udostępnił je na swoim profilu na Facebooku (łowca światła).

Na zdjęciu widzimy głębokie odcienie fioletu z delikatną zieloną poświatą widoczną nieco niżej. Zdjęcie zostało wykonane na Suwalszczyźnie nieopodal miejscowości Szurpiły.

Zorze polarne w Polsce

Zorze polarne w Polsce pojawiają się stosunkowo rzadko. Dlatego też, gdy tylko zaczynają być widoczne na naszym niebie, wzbudzają niemałą sensację. Wszystko dzięki aktywności Słońca, która w ostatnim czasie zaczęła narastać. W związku z tym, że burze magnetyczne oraz koronalne wyrzuty masy nasilają się, będziemy mieli okazje obserwować kolorowe światła na naszym niebie coraz częściej.  

Słońce aktualnie zbliża się do swojego maksimum aktywności w 11-letnim cyklu. W związku z tym wzrasta szansa na pojawienie się zorzy polarnej w Polsce. W tym roku mieliśmy wiele okazji do prowadzenia takich obserwacji. Pod koniec kwietnia aktywność słoneczna była na tyle duża, że zorza była widoczna nie tylko w Polsce, ale nawet w krajach położonych na niższych szerokościach geograficznych.  

Zorze są codziennością dla ludzi mieszkających w pobliżu kół podbiegunowych, jednak reszta świata traktuje to zjawisko jako coś niezwykle rzadkiego i wzbudzającego ekscytację. Jednak, aby była możliwość prowadzenia skutecznych obserwacji, muszą zostać spełnione określone warunki. 

Jest to wysoka aktywność słoneczna oraz wyrzuty masy ze Słońca docierające do Ziemi, a przede wszystkim muszą wystąpić sprzyjające warunki atmosferyczne. Zachmurzone niebo stanowi barierę dla wszelkich astronomicznych obserwacji.

Ukraina: Jak Ukraińcy uciekają z okupowanych terytoriówDeutsche WelleDeutsche Welle
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas