4-dniowy tydzień pracy. Pomysł na walkę z niską dzietnością
Administracja Tokio wprowadza czterodniowy tydzień pracy dla swoich pracowników, nowa polityka ma na celu zachęcenie japońskich par do posiadania dzieci. Wszystko w ramach większych ogólnokrajowych wysiłków mających zmienić trudną sytuację Japonii, która osiągnęła rekordowo niski poziom dzietności.
Gubernator Tokio, Yuriko Koike, ogłosiła, że od kwietnia pracownicy władz metropolitalnych będą mieli możliwość korzystania z trzech dni wolnych w każdym tygodniu. To próba ratowania sytuacji w kraju, który osiągnął najniższą dzietność w historii i zmaga się tym samym z wyzwaniami starzejącego się społeczeństwa.
Japończycy nie chcą dzieci?
Jak podało Ministerstwo Zdrowia, Pracy i Opieki Społecznej, w ubiegłym roku spadł on do zaledwie 1,2 dziecka na kobietę w ciągu jej życia, pomimo wzmożonych wysiłków rządu mających na celu zachęcenie młodych ludzi do zakładania rodzin.
Aby populacja utrzymywała się na stabilnym poziomie, wskaźnik ten powinien wynosić co najmniej 2,1 dziecka. Dlatego Koike ogłosiła również dodatkową politykę umożliwiającą rodzicom dzieci uczęszczających do szkół podstawowych zamianę części wynagrodzenia na możliwość wcześniejszego kończenia pracy.
Przeanalizujemy style pracy… z większą elastycznością, aby nikt nie musiał rezygnować z kariery z powodu wydarzeń życiowych, takich jak narodziny dziecka czy opieka nad dziećmi. Nadszedł czas, aby Tokio podjęło inicjatywę w celu ochrony i poprawy jakości życia, warunków bytowych i gospodarki naszego społeczeństwa w tych trudnych czasach dla narodu
Szkodliwa kultura pracy
W ubiegłym roku w Japonii zarejestrowano zaledwie 727 277 urodzeń, co może być częściowo spowodowane “kulturą nadgodzin”, która często zmusza kobiety do wyboru między karierą a rodziną. Wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy może zapewnić pracownikom administracji więcej czasu na poświęcenie się wychowywaniu dzieci i częściowo rozwiązać problem, oczywiście przy założeniu, że to praca jest przyczyną niskiej dzietności.
Przypomnijmy, że w globalnym pilotażowym programie czterodniowego tygodnia pracy, przeprowadzonym w 2022 roku przez organizację non-profit 4 Day Week Global, wzięło udział wiele firm i ponad 9 na 10 pracowników w nim uczestniczących chciało kontynuować pracę w tym systemie. Zgłaszali oni poprawę zdrowia fizycznego i psychicznego, równowagi między pracą a życiem prywatnym oraz wzrost ogólnej satysfakcji z życia. Zmniejszyły się również poziomy stresu, wypalenia zawodowego, zmęczenia i konfliktów między pracą a rodziną.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 89 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!