5 najpiękniej położonych stadionów piłkarskich. Widoki ciekawsze niż mecz!

Poproszę 2 miejsca z widokiem na góry, to będzie co oglądać, jeśli mecz okaże się słaby... to zdanie najlepiej podsumowuje obiekty, jakie zebraliśmy w dzisiejszym zestawieniu. To zdecydowanie najpiękniej położone stadiony na świecie, które swoim otoczeniem zrekompensują największe nawet boiskowe porażki.

Poproszę 2 miejsca z widokiem na góry, to będzie co oglądać, jeśli mecz okaże się słaby... to zdanie najlepiej podsumowuje obiekty, jakie zebraliśmy w dzisiejszym zestawieniu. To zdecydowanie najpiękniej położone stadiony na świecie, które swoim otoczeniem zrekompensują największe nawet boiskowe porażki.
Idealne boisko zdaniem FIFA i nie tylko. Te widoki! /123RF/PICSEL

Przed nami dwa ostatnie dni zmagań piłkarskich w ramach Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej Katar 2022, które kończą bardzo gorący - na wielu poziomach - okres dla wszystkich fanów piłki kopanej. I choć to Argentyna i Francja powalczą o tytuł najlepszej drużyny na świecie, to podczas meczu finałowego będziemy mieli polski akcent, bo poprowadzi go sędzia Szymon Marciniak. Poza tym, zawsze można podziwiać... same stadiony i ich okolicę, bo jak twierdzi dziennikarz Ryan Herman:

Nie zawsze mecz jest najważniejszy. Spójrzcie tylko na te widoki!

I trudno się z tym nie zgodzić, bo choć stadiony piłkarskie najczęściej wyglądają podobnie, ich okolice to już zupełnie inna bajka... w niektórych miejscach świata dosłownie, bo otoczenie obiektów sprawia, że mecz zaczyna schodzić na dalszy plan. Położone na skraju urwiska, na wyspie pośrodku niczego, schowane za historycznymi miasteczkami, z widokiem na góry - zresztą zobaczcie sami te wyjątkowe top 5:

Reklama

Ottmar Hitzfeld Arena - Gspon/Szwajcaria

Co powiecie na stadion z widokiem na Alpy Szwajcarskie i to na wysokości 2000 metrów? Takie atrakcje oferuje stadion sportowy Ottmar Hitzfeld Arena w miejscowości Gspon w Szwajcarii, będący najwyżej położonym stadionem w Europie, który jest siedzibą amatorskiego klubu piłkarskiego FC Gspon i nosi imię menedżera piłkarskiego Ottmara Hitzfelda. Co ciekawe, początkowo w piłkę nożną grano tu na żwirze i dopiero w 2009 roku pojawiła się klasyczna murawa, a do tego na porządku dziennym jest gubienie piłek, bo stadion leży... nad przepaścią (co prawda jest z tej strony otoczony siatką, ale podobno nie uchroniło to zawodników przed utratą ponad 1000 piłek).

Wystarczy rzut oka na obiekt, żeby przekonać się, że na miejscu nie ma też klasycznych trybun, więc kibice mogą oglądać spotkania za darmo, siadając na okolicznych pagórkach, a wspomnieliśmy już, że na stadion dostają się kolejką linową? Jeśli chodzi o ciekawostki, to podaje się jeszcze, że w piłkę gra się tu zdecydowanie inaczej, a wszystko za sprawą rozrzedzonego powietrza, a zimą boiska pokryte jest śniegiem, stając się częścią trasy narciarskiej. 

Batarija - Trogir/Chorwacja

Jeśli byliście kiedyś na wakacjach w Chorwacji, to istnieje duża szansa, że odwiedziliście przy tej okazji Trogir, bo to jedno z najpiękniejszych miasteczek w tym kraju. Spacerując uliczkami tego starożytnego cuda (tylko ruch pieszy jest tu dozwolony), założonego w III wieku p.n.e., trudno jednak domyślić się, że tuż za ścianami zabytkowych budynków kryje się stadion piłkarski o nazwie Batarija, który teoretycznie nie ma prawa zmieścić się na maleńkiej wyspie.

A jednak! Obiekt zlokalizowany jest na zachodnim skraju historycznej wyspy ma za jedną bramką XV-wieczną Twierdzę Kamerlengo, a za drugą tzw. samotną wieżę. Co ciekawe, szatnie i trybuna dla widzów nie mogły znaleźć się po tradycyjnej zachodniej stronie boiska, bo boisko i nabrzeże dzieli dosłownie 10 metrów. Wspomniana trybuna ostatecznie została jednak rozebrana w 2019 roku i zastąpiona mniejszą składaną, w związku z czym mecze na siedząco może oglądać tu tylko 169 osób. Przy takich widokach można się jednak pomęczyć!

Eidi Stadium - Eidi/Wyspy Owcze

Biorąc pod uwagę fakt, że piłka nożna na Wyspach Owczych nie prezentuje najwyższego poziomu, szczególnie przy populacji szacowanej na jakieś 700 osób, piękne widoki ze stadionów z pewnością stanowią ogromną zaletę. A tego zbudowanemu na górzystym terenie Eidi Stadium z pewnością odmówić nie można! Jest umiejscowiony pośród pięknych zielonych gór i dosłownie na skraju morskiej otchłani, więc jedno złe kopnięcie i piłka na zawsze ląduje w Oceanie Atlantyckim.

W tym przypadku widzowie również sami muszą się martwić o miejsca do siedzenia, bo trybun ponownie brak, ale nie da się ukryć, że muszą być oni ogromnymi fanami piłki nożnej. Dlaczego? Ano dlatego, że w tej samej miejscowości powstał też drugi stadion, który nazywa się po prostu New Eidi Stadium i jest domem dla lokalnego klubu piłkarskiego EB/Streymur. Ten został zbudowany w nieco wygodniejszym miejscu niż poprzedni, ale widoki pozostały spektakularne.

Gospin Dolac - Imotski/ Chorwacja

Znowu Chorwacja? Znowu, ale biorąc pod uwagę popularność piłki nożnej i klasę reprezentacji tego kraju, nie powinno być to dużym zaskoczeniem. Wybudowany w latach 1987-89 stadion Gospin Dolac, znajdziemy w miasteczku Imotski w górzystej części Dalmacji, blisko granicy z Bośnią. Co w nim takiego wyjątkowego?

Powstał na miejscu niewielkiej doliny, którą specjalnie w tym celu zasypano tysiącami metrów sześciennych gruzu i ziemi, w efekcie czego boisko znajduje się aż 43 metry nad dnem dawnej doliny. Stadion otoczony jest górzystym terenem, więc z dostępnej dla widzów trybuny, opierającej się na skałach, rozciąga się malowniczy widok na okoliczną zieleń i największy lokalny zabytek, czyli położoną na wysokiej skale twierdzę Topana.

Henningsvær - Norwegia

Na koniec cytując piłkarskiego klasyka "truskawka na torcie", czyli norweski stadion Henningsvær, uznany przez FIFA za "perfekcyjne boisko". I w sumie to trudno się temu dziwić, bo z odgłosami kopania piłki mieszają się tu krzyki mew czy dźwięki fal rozbijających się o skały, a jeśli dołożymy do tego jeszcze niekończące się światło dzienne w miesiącach letnich, zapach suszących się w okolicach ryb i widok na morze i majestatyczne góry, to faktycznie oglądanie meczów piłkarskich staje się ucztą, choć sama piłka może tu schodzić na dalszy plan. Czy to najpiękniej położony stadion piłkarski na świecie? Zdecydowanie, a z pewnością najbardziej fotogeniczny, dzięki czemu ma szansę przyciągnąć na miejsce fanów footballu z całego świata.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: stadion piłkarski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy