Abonament RTV do likwidacji. Nowy pomysł rządu na media publiczne

Dawid Długosz

Dawid Długosz

Aktualizacja

Abonament RTV to opłata, która obowiązuje wielu Polaków, ale jest przez nich skutecznie unikana. Już od jakiegoś czasu rząd myśli o zmianach dotyczących finansowania mediów publicznych. MKiDN wychodzi z inicjatywą i proponuje alternatywne rozwiązanie.

Abonament RTV zniknie? MKiDN proponuje alternatywę.
Abonament RTV zniknie? MKiDN proponuje alternatywę.Bartlomiej Magierowski/East NewsEast News

Abonament RTV to opłata, która pozwala na finansowanie mediów publicznych, ale jej ściągalność od dłuższego czasu maleje. Polacy skutecznie unikają tej daniny i statystyki pod tym względem nie pozostawiają złudzeń. Dlatego już od dłuższego czasu myśli się o zastąpieniu tego rozwiązania. Teraz poznajemy nowe szczegóły.

Rząd prezentuje projekt ustawy dotyczący mediów

Rząd pracuje nad ustawą związaną z europejskim aktem o wolności mediów. Zaprezentowano jej projekt i rozpoczynają się konsultacje dotyczące proponowanych zmian. Tych jest sporo, ale najważniejsze z nich obejmują reformę KRRiT oraz finansowania mediów publicznych i regulacji związanych z powoływaniem władz.

Na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego umieszczono następujący zapis:

Media publiczne powinny gwarantować dostęp do rzetelnych informacji, a ich misja koncentrować się na kształtowaniu postaw obywatelskich i upowszechnianiu szeroko pojętej kultury.
czytamy na stronie MKiDN

Poza wspomnianymi wyżej zagadnieniami ustawa zakłada coś jeszcze i dotyczy to tematu pluralizmu mediów, o czym również dyskutuje się od jakiegoś czasu.

Abonament RTV do likwidacji

Projekt ustawy zakłada również jedną istotną zmianę z punktu widzenia wszystkich Polaków. Tą jest... całkowita likwidacja abonamentu RTV! Opłata ma zniknąć, a media publiczne mają być finansowane w inny sposób. Jeszcze jakiś czas temu pojawiały się informacje o nowej daninie. Pomysł zakładał objęcie wszystkich podatników (których nie dotyczą zwolnienia) na przekazywanie w skali roku kwoty w wysokości nieco ponad 100 zł. Opłata miałaby być pobierana wraz z podatkiem dochodowym, co skutecznie uniemożliwiłoby jej unikanie. MKiDN zaproponowało jednak inną alternatywę.

Finansowanie mediów publicznych miałoby odbywać się z budżetu państwa, a nie poprzez wprowadzanie nowych opłat. Pomysł zakłada, aby na ten cel było przeznaczane rocznie minimum 0,09 PKB. Ministerstwo argumentuje, że dotychczasowy sposób finansowania nie zapewnia stabilności.

Mniej reklam w telewizji

MKiDN zakłada również ograniczenie ilości reklam emitowanych w telewizji. Związane jest to z proponowaną zmianą sposobu finansowania i skupieniu się na innym celu, którym jest misja mediów publicznych. Wymagająca niestety reformacji. W projekcie ustawy przedstawione rekomendacje dotyczące zagadnienia. Nie spodziewajmy się jednak, że reklamy znikną z telewizji zupełnie.

Czy abonament RTV rzeczywiście zostanie zlikwidowany i finansowaniem mediów zajmie się rząd z budżetu państwa? Tego na razie nie wiadomo. Konsultacje w sprawie proponowanych zmian potrwają do 23 września, a kilka tygodni później powinien być gotowy raport. Projekt ustawy mógłby zostać zaprezentowany przed końcem tego roku.

***

Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Rolnictwo przyszłości. Białko wytwarzane w laboratorium niemal „z powietrza”AFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas