Budynki polskich architektów wśród najlepszych na świecie

Śląskie Apartamentowce znalazły się wśród najlepszych budynków świata. Projekt Żorro został laureatem nagrody World Design Awards 2022, a Villa Reden otrzymała wyróżnienie portalu Archilovers.

Maciej Franta, właściciel pracowni Franta Group i wnuk architekta, który zaprojektował słynne piramidy Uzdrowiska Ustroń, ma powody do zadowolenia. Projekt budynku z Żor o wdzięcznej nazwie Żorro zdobył główną nagrodę w swojej kategorii podczas konkursu World Design Awards 2022. Z kolei apartamentowiec Villa Reden znalazł się wśród najlepszych budynków na świecie w 2022 r. portalu Archilovers.

Reklama

Żorro laureatem Wold Design Awards 2022

Projekt budynku z Żor otrzymał nagrodę w kategorii Housing Concept. Wyglądem nawiązuje do otaczających go budynków z wielkiej płyty, ale dzięki ukośnemu dachowi następuje przełamanie nudnego i bezdusznego stylu minionej epoki. Dynamiki i ciepła dodają mu wypełnione roślinnością dach i tarasy, a czarny kolor — klasy i elegancji przyszłej sylwetki.

Budynek zaprojektowany jest w klasycznej technologii o konstrukcji żelbetowej z murowanymi ścianami. Dodatkowo zastosowano żelbetowe tarasy i balkony, które wykończone mają być naturalną deską. Odpowiednią ilość światła zapewnią szerokie okna.

Za projekt odpowiadają architekci pracowni Franta Group: Maciej Franta, Michał Pietrucha, Karolina Sznura-Mrohs, Anna Underowicz

Wyróżnienie dla chorzowskiego budynku

Apartamentowiec Reden zaprojektowany przez Macieja Frantę, zlokalizowany na wzgórzu Reden w Chorzowie, doceniony został przez redakcję portalu Archilovers, która zaliczyła go do grona najlepszych projektów z całego świata w kategorii budynków mieszkaniowych.

Swój kształt zawdzięcza nieregularnemu kształtowi działki, który stał się inspiracją dla architektów. Cały budynek otoczony został balkonami, aby uzyskać panoramiczne otwarcie na otoczenie. Zdecydowano się także zaokrąglić narożniki, aby nawiązać do charakteru okolicznych willi międzywojennych, koron drzew i otaczającej zieleni.

Dodatkowe nawiązanie do natury uzyskano dzięki wykończeniu tarasów drewnem. Doświetlenie łazienek i stref wejściowych do mieszkań zapewnia patio, a prywatność i poczucie bezpieczeństwa uzyskano, podwyższając piętro mieszkalne o jedną kondygnację, pozostawiając niezabudowany parter. Służyć ma również interakcjom społecznym i dodatkowym funkcjom zewnętrznym.

Wygląda jak spójny apartamentowiec, ale w rzeczywistości stanowi zespół czterech dwumieszkaniowych budynków. Łącznie na dwóch poziomach znajduje się 8 mieszkań o powierzchni ok. 75 m kw.

Przeczytaj także:

Rozbudowa Uzdrowiska Ustroń. W mieście powstaną nowe piramidy

Wieżowiec, który łamie prawa fizyki? Mimo wąskiej podstawy stoi stabilnie

Wybrano najlepsze budynki i przestrzenie świata w 2022 r.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama