Cztery skręcone niczym wir wieżowce. To siedziba technologicznego giganta
Cztery biurowce skręcone i połączone w dolnej części. Tak będzie wyglądała siedziba chińskiej firmy Tencent, międzynarodowej korporacji technologicznej i inwestycyjno-holdingowej. Jej działalność skupia się na nowoczesnych technologiach i Internecie, jest odpowiedzialna m.in. za rozwój aplikacji WeChat. Budynek jest częścią rozwijającej się nowej dzielnicy Shenzhen.
Tencent Helix, bo tak będzie nazywał się obiekt, został zaprojektowany przez niemieckie studio architektoniczne Büro Ole Scheeren. Wewnątrz znajdzie się miejsce pracy dla 23 tysięcy pracowników.
Budynek jest częścią rozwijającej się nowej dzielnicy Shenzhen, która według niemieckiego architekta jest porównywalna pod względem wielkości i kształtu ze środkowym Manhattanem. Wystarczy spojrzeć na wizualizację budynku, żeby zauważyć jego wielkość. Powierzchnia 500 tysięcy metrów kwadratowych sprawi, że będzie niemal dwukrotnie większy od Apple Park w Kalifornii. Tencent Helix ma stać się wizytówką okolicy.
- Obejmujący 14-hektarowy teren w znanej zatoce Qianhai, należący do Büro Ole Scheeren Tencent Helix jawi się jako kultowy obiekt w sercu przyszłej dzielnicy technologicznej i finansowej - opisuje studio. - Zaprojektowany jako spójna, pojedyncza całość i zbiór odrębnych elementów, Tencent Helix będzie globalnym centrum rozwijającego się ekosystemu firmy.
Budynek ma być charakterystyczny i kultowy
W konkursie na projekt wzięły udział uznane biura projektowe na świecie. Wśród nich warto wymienić chociażby Herzog & de Meuron, OMA, Heatherwick Studio, Foster + Partners czy Zaha Hadid Archtects. Warto wspomnieć, że sam Ole Scheeren wcześniej współpracował z niemieckim biurem OMA (Office for Metropolitan Architecture). Opuścił je w 2010 roku, aby założyć własną pracownię, które wygrała konkurs.
Cztery wieże będą miały różną wysokość. Najwyższa z nich osiągnie maksymalnie 153 metry, co sprawi, że będzie to pełnoprawny drapacz chmur (zagraniczne media branżowe często powołują się na niepisaną zasadę, które obowiązuje w Stanach Zjednoczonych, że za drapacz chmur uznaje się budynek wyższy niż 150 metrów. W innych krajach oczywiście i niższe budynki zyskują taki status, zwłaszcza gdy dominują nad otoczeniem). Wszystkie zostaną wykończone przeszklonymi panelami, które zapewnią przenikanie wystarczająco dużej ilości światła dziennego oraz widok na miasto.
Poszczególne segmenty zostaną ułożone wokół centralnego ogrodu zwanego Vortex Garden, który zapewni pracownikom możliwość korzystania z zielonej przestrzeni i świeżego powietrza. Pod nim, wewnątrz samego budynku, znajdzie się tzw. Inkubator Vortex. Znajdą się w nim kolejne przestrzenie rekreacyjne i klub fitness, a także centrum konferencyjne i biura, w których będą mogli współpracować pracownicy z różnych branż.
Siedziba firmy Tencent miała być zarówno charakterystyczna, jak i kultowa. Według Büro Ole Scheeren ich projekt ma symbolizować "błyskawiczny rozwój firmy".
Tencent Helix jest symbolem synergii między technologią, innowacjami i rozwojem w projekcie skoncentrowanym na człowieku. Dobrze zorganizowany ekosystem społecznościowy świadczy o ewoluującym charakterze globalnej centrali w złożony i interaktywny zespół, w którym łączą się funkcjonalność, zrównoważony rozwój i społeczność.
Na razie nie wiadomo, na kiedy wyznaczono termin oddania kompleksu. Wiadomo jednak, że Büro Ole Scheeren ma doświadczenie w tego typu projektach. Jego założyciel Ole Scheeren wraz z holenderskim architektem, laureatem Nagrody Pritzkera i współzałożycielem biura OMA Remmentem Koolhaasem był odpowiedzialny za słynny projekt siedziby CCTV - Centralnej Telewizji Chińskiej.