Decyzja zapadła. Mieszkańców Trzonolinowca czeka wyprowadzka

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał decyzję. Mieszkańcy zabytkowego budynku we Wrocławiu muszą jak najszybciej opuścić swoje mieszkania. Zarządca budynku ma półtora roku na remont.

Wrocławski Trzonolinowiec musi zostać wzmocniony
Wrocławski Trzonolinowiec musi zostać wzmocnionyKrzysztof Kaniewski/REPORTEREast News

Po raz pierwszy o sytuacji mieszkańców tego nietypowego budynku pisaliśmy w GeekWeeku w lipcu 2023 roku. Wówczas dowiedzieli się, że po wykonaniu ekspertyzy technicznej wyszło, że jest w fatalnym stanie technicznym i lokatorów najprawdopodobniej wyprowadzka. Jak informowała w grudniu ub. roku Gazeta Wrocławska, otrzymany przez wybraną w przetargu firmę dokument ciężko było nazwać "ekspertyzą", w związku z tym zlecono jej wykonanie Politechnice Wrocławskiej.

Wspólnota mieszkaniowa postanowiła zawalczyć o ocalenie słynnego obiektu, a przede wszystkim domu wszystkich jego mieszkańców. Chcieli, aby został on wpisany do rejestru zabytków. Udało się, budynek został objęty ścisłą ochroną konserwatorską, w związku z czym nie ma prawnej możliwości jego rozbiórki.

Trzonolinowiec musi przejść remont

Teraz Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał decyzję, w której oczekuje od wspólnoty mieszkaniowej wzmocnienia konstrukcji. Dał na to 18 miesięcy. Do tego czasu wydał zakaz korzystania z Trzonolinowca.

Rozumiemy, że wyprowadzenie osób oraz ich dobytku z ponad czterdziestu lokali wymaga czasu. Nie mamy podstawy prawnej do wyznaczenia konkretnej daty. Oczekujemy, że wykwaterowanie będzie dobrowolne, niezwłoczne i nie będzie potrzeby ponaglenia.
Inspektor powiatowy Przemysław Samocki

Gdzie mają się wyprowadzić mieszkańcy?

Miasto zapewniło, że wszyscy mieszkańcy - zarówno z mieszkań prywatnych (takich w budynku jest 33) jak i komunalnych (11), będą mieli zapewnione mieszkania zastępcze.

- Od kilku tygodni działaliśmy zapobiegawczo. Spodziewaliśmy się, że prędzej czy później i tak mieszkańcy będą musieli wyprowadzić się z Trzonolinowca na czas remontu. Osoby z mieszkań komunalnych już kilkanaście dni temu otrzymywały oferty lokali zastępczych. Pierwsze cztery rodziny już zaakceptowały zaproponowane im lokum. Decyzja PINB o zakazie użytkowania Trzonolinowca otwiera nam możliwość udzielenia pomocy lokalowej także właścicielom prywatnym. Od początku zakładaliśmy, że do nich także powinniśmy wyjść z propozycjami, ponieważ sytuacja jest nadzwyczajna — stwierdza prezydent Jacek Sutryk.

O co chodzi z konstrukcją Trzonolinowca?

Trzonolinowiec, lub Dom Trzonowo-Linowy, jak brzmi jego pełna nazwa, jest modernistycznym budynkiem zbudowanym w latach 60. XX wieku.

Ma 12 kondygnacji, na których mieszczą się 44 mieszkania. Wyróżnia go oryginalna konstrukcja, której podstawą jest żelbetowy trzon przenoszący obciążenie na podstawę budynku. Na nim osadzono kwadratowe platformy zawieszone na dwunastu linach, które zamocowane są do szczytu trzonu i na niego przenoszą cały ciężar stropów. Liny są dodatkowo zakotwione na poziomie parteru w celu usztywnienia całej konstrukcji. W 1974 roku liny usztywniono poprzez obudowanie betonem według projektu opracowanego na Politechnice Wrocławskiej, a w dolnej części wzmocniono je stalowymi słupami.Źródło: wroclaw.pl

Nastolatek z Polski nagrodzony przez NASA za zdjęcie Wilczego KsiężycaPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas