Dieta owsiankowa. Kolejny hit?
Co kilkanaście miesięcy media szokują nową, cudowną dietą. W ostatnim czasie można zauważyć pewien trend: diety odchudzające zawdzięczają nazwy produktom, na których bazuje jadłospis. Mieliśmy dietę białkową, tłuszczową, owocową, kapuścianą... Czy dieta owsiankowa to kolejna tania sensacja, czy może całkiem sensowy system żywienia?
Założenia diety owsiankowej
Wyróżniamy kilka odmian owej diety. Długoterminową i krótkoterminową. Mniej i bardziej restrykcyjną. Jakkolwiek jej bazą zawsze są płatki owsiane, otręby owsiane oraz mleko lub jogurt. W niektórych odmianach możemy dodawać owoce, takie jak jagody, jabłka czy mandarynki.
Zwykle w pierwszym etapie żywienie jest bardzo restrykcyjne. W kolejnych (najczęściej po tygodniu) autor przewiduje dodatek warzyw, ryb i grillowanego chudego mięsa.
Skuteczność
W prasie można znaleźć informacje o niesamowitych efektach tego systemu żywienia. Skąd bierze się ów fenomen? Spożywanie prawie wyłącznie owsianki, w ilościach pół szklanki 4 do 5 razy na dobę dobę, sprawia, że dieta jest bardzo nisko kaloryczna (900-1200 kcal), prawie głodówkowa. Dlatego może powodować utratę masy ciała. Niestety, jej monotonia nie ułatwia życia.
Bezpieczeństwo
Płatki owsiane są wyjątkowo zdrowym i dietetycznym produktem, nie ma co do tego najmniejszych wątpliwości. Jednak monotematyczność takiego żywienia powoduje, że pojawiają się niedobory witamin, minerałów oraz pozostałych makroskładników, jak białka czy tłuszcze. Innymi słowy, samą owsianką nie jesteśmy w stanie dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych składników.
Mogą pojawiać się kłopoty z cerą, włosami, brakiem energii, kiepskim samopoczuciem czy rozdrażnieniem. Utrata wagi w 99% przypadków nie jest również trwała.
Po raz kolejny spotykamy się z dietą, która nie bierze pod uwagę takich czynników, jak wiek, wzrost, waga, kompozycja ciała, aktywność czy płeć. Innymi słowy, mamy szablon dostosowany do każdej osoby. Tego typu systemy żywienia przyczyniają się zwykle do spowolnienia metabolizmu, utraty ogólnej masy ciała, a nie jedynie tkanki tłuszczowej.
- Tania
- Prosty i zrozumiały system żywienia
- Możliwa utrata wagi
Wady
- Nudna
- Powoduje niebezpieczne niedobory witamin i minerałów
- Nie gwarantuje utraty tkanki tłuszczowej
- Może powodować efekt jojo
Ocena
Okazuje się, że dieta owsiankowa jest kolejną marną sensacją. Może być niebezpieczna, a dodatkowo nie gwarantuje efektów.
Wciąż najlepszym rozwiązaniem wydaje się więc racjonalne, zbilansowane żywienie oraz odpowiednia aktywność fizyczna.
Jacek Bilczyński, dietetyk, fizjoterapeuta, trener personalny