Dubai Reefs. Pływające miasto i największy na świecie projekt odbudowy oceanów
URB, czyli deweloper słynący z projektów zrównoważonych miast, ujawnił plany budowy "największego na świecie projektu odbudowy oceanów", za którym kryje się kompleks pływającego miasta łączącego budynki mieszkalne, naukowe i centrum turystyki.
Dubaj chce zostać globalnym centrum odbudowy oceanów
Jak nie w Dubaju, to gdzie... chciałoby się powiedzieć za każdym razem, kiedy mamy okazję oglądać kolejny imponujący projekt zaplanowany dla perły Zjednoczonych Emiratów Arabskich i nie inaczej jest w przypadku Dubai Reefs.
Szczególnie że za projekt odpowiada URB, czyli niezwykle utalentowane biuro architektoniczne, znane z projektowania inteligentnych bezemisyjnych miast, które są odpowiedzią na problemy związane z rosnącą liczbą ludności, urbanizacją i zmianami klimatu.
Zdrowie naszych miast jest nierozerwalnie związane ze zdrowiem naszych oceanów. Ocean jest źródłem życia, kontroluje wszystko. Biorąc pod uwagę, że wszystko na naszej planecie jest połączone, zdrowy ocean to zdrowe miasto. Nasz ocean będzie zupełnie inny do końca stulecia, jeśli nie podejmiemy działań dzisiaj
A jednym z takich działań ma być Dubai Reefs, czyli zrównoważona pływająca społeczność, która zapewni szereg obiektów mieszkalnych, hotelarskich, handlowych, edukacyjnych i badawczych - projekt ma uczynić z Dubaju globalne centrum morskich badań, ekoregeneracji i ekoturystyki.
W związku z tym sercem Dubai Reefs jest instytut morski, którego celem jest ochrona morskiego i przybrzeżnego środowiska Dubaju. Będzie on poświęcony edukacji i ochronie przyrody, przewodząc globalnej inicjatywie oczyszczania oceanów z plastikowych śmieci.
W planach jest też sztuczna rafa o powierzchni 199 kilometrów kwadratowych, która stworzyć ma naturalne środowisko dla ponad miliarda koralowców i 100 milionów drzew namorzynowych. Te przybrzeżne ekosystemy mają na celu sekwestrację i magazynowanie dwutlenku węgla, kompensując część szkód spowodowanych przez wydobywanie ropy naftowej i pogłębianie wybrzeża Dubaju w ostatnich dziesięcioleciach.
Co więcej, budynki Dubai Reefs będą zasilane energią odnawialną z farm słonecznych, wodnych i falowych, a odwiedzający Reefs mogą wziąć udział w wyjątkowych doświadczeniach związanych z ekoturystyką morską w futurystycznych pływających eko-domkach (zdaniem autorów projektu sekcja turystyczna stworzy nawet 30 tys. "zielonych" miejsc pracy).
Potrzebujemy ducha przedsiębiorczości w planowaniu nadmorskich miast i infrastruktury, a także rozwoju związanego z oceanem. Jako innowacyjne nadmorskie miasto Dubaj ma najlepszą pozycję, by przewodzić takiej transformacji. Oprócz stworzenia wyjątkowego miejsca dla ekoturystyki i badań morskich, Dubai Reefs chce stać się wzorem dla życia w oceanach, jednocześnie łagodząc skutki zmian klimatu