Dubai Reefs. Pływające miasto i największy na świecie projekt odbudowy oceanów

URB, czyli deweloper słynący z projektów zrównoważonych miast, ujawnił plany budowy "największego na świecie projektu odbudowy oceanów", za którym kryje się kompleks pływającego miasta łączącego budynki mieszkalne, naukowe i centrum turystyki.

Dubaj chce zostać globalnym centrum odbudowy oceanów

Jak nie w Dubaju, to gdzie... chciałoby się powiedzieć za każdym razem, kiedy mamy okazję oglądać kolejny imponujący projekt zaplanowany dla perły Zjednoczonych Emiratów Arabskich i nie inaczej jest w przypadku Dubai Reefs.

Szczególnie że za projekt odpowiada URB, czyli niezwykle utalentowane biuro architektoniczne, znane z projektowania inteligentnych bezemisyjnych miast, które są odpowiedzią na problemy związane z rosnącą liczbą ludności, urbanizacją i zmianami klimatu. 

A jednym z takich działań ma być Dubai Reefs, czyli zrównoważona pływająca społeczność, która zapewni szereg obiektów mieszkalnych, hotelarskich, handlowych, edukacyjnych i badawczych - projekt ma uczynić z Dubaju globalne centrum morskich badań, ekoregeneracji i ekoturystyki.

Reklama

W związku z tym sercem Dubai Reefs jest instytut morski, którego celem jest ochrona morskiego i przybrzeżnego środowiska Dubaju. Będzie on poświęcony edukacji i ochronie przyrody, przewodząc globalnej inicjatywie oczyszczania oceanów z plastikowych śmieci.  

W planach jest też sztuczna rafa o powierzchni 199 kilometrów kwadratowych, która stworzyć ma naturalne środowisko dla ponad miliarda koralowców i 100 milionów drzew namorzynowych. Te przybrzeżne ekosystemy mają na celu sekwestrację i magazynowanie dwutlenku węgla, kompensując część szkód spowodowanych przez wydobywanie ropy naftowej i pogłębianie wybrzeża Dubaju w ostatnich dziesięcioleciach.

Co więcej, budynki Dubai Reefs będą zasilane energią odnawialną z farm słonecznych, wodnych i falowych, a odwiedzający Reefs mogą wziąć udział w wyjątkowych doświadczeniach związanych z ekoturystyką morską w futurystycznych pływających eko-domkach (zdaniem autorów projektu sekcja turystyczna stworzy nawet 30 tys. "zielonych" miejsc pracy).

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Dubaj | Zjednoczone Emiraty Arabskie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy