Futurystyczna platforma wśród szczytów. To dopiero punkt widokowy
W północno-zachodniej części Arabii Saudyjskiej powstanie niezwykła platforma widokowa. Choć na razie niewiele wiadomo o jej przeznaczeniu, to wizualizacje przedstawione na konferencji w stolicy kraju robią wrażenie.
Ośrodek narciarski Trojena, w Arabii Saudyjskiej co chwilę zyskuje kolejne obiekty. Niedawno informowaliśmy o gigantycznym 330-metrowym drapaczu chmur, który wygląda jak lodowy stalagmit na górskim szczycie. Na konferencji Cityscape w Rijadzie ujawniono również wizualizacje futurystycznej konstrukcji, która może przywodzić na myśl charakterystyczne budynki z "Jetsonów".
Choć całość prezentuje się dość ciekawie, to obecnie niewiele wiadomo o budynku nazwanym Obserwatorium Górskie. Wychodzić ma na centralne jezioro i będzie częścią dzielnicy Discover w regionie Trojena. Ujawnione wizualizacje pokazują w zasadzie dwie bliźniacze konstrukcje wystające ze szczytu obejmujące zadaszone pomieszczenia z platformami widokowymi.
Panoramiczny punkt widokowy na szczycie, ukazujący naturalne piękno gór i zapewniający odwiedzającym wizualny dostęp do najdrobniejszych szczegółów góry dzięki innowacyjnej technologii.
Za Obserwatorium Górskie odpowiada znane biuro architektoniczne Zaha Hadid Architects (ZHA), odpowiedzialne m.in. za oddane niedawno imponujące Chengdu Science Fiction Museum w Chinach.
Neom jest jednym z największych i najbardziej kontrowersyjnych projektów na świecie
Od samego początku projekt krytykowany jest ze względu na potencjalnie negatywny wpływ na środowisko (choć Arabia Saudyjska konsekwentnie podkreśla, że ideą Neomu jest zastosowanie nowoczesnych technologii to jego ochrony), oraz łamanie praw człowieka.
Nie przeszkadza to jednak w szybkim rozwoju projektu, który Saudyjczycy chętnie pokazują. Budowa Trojeny ma zakończyć się w pełni przed Azjatyckimi Zimowymi Igrzyskami w 2029 roku. Równocześnie postępy można zobaczyć w pozostałych projektach - liniowego wieżowca The Line, portowego centrum Oxagon, czy wyspiarskiego kurortu Sindalah.
Jak można przeczytać na stronie Neomu, obecnie na różnych budowach pracuje łącznie 60 tysięcy pracowników budowlanych. Wybudowane są już obiekty użyteczności publicznej i szpitale. Pierwszy zaawansowany terminal kontenerowy w Oxagonie ma zostać otwarty w 2025 roku, a rok później największa na świecie elektrownia wodorowa.