Wygląda jeszcze lepiej niż na projekcie. Nieziemskie muzeum sci-fi otwarte

Karolina Majchrzak

Karolina Majchrzak

Aktualizacja

Rendery Chengdu Science Fiction Museum robiły ogromne wrażenie, ale jak wiadomo papier - albo w tym wypadku grafika komputerowa - przyjmie wszystko. Wygląda jednak na to, że rzeczywistość niewiele się od niej różni, bo muzeum jest już otwarte i wciąż zachwyca.

Wnętrze budynku mierzy 59 tys. m2 i jest podzielone między przestrzenie wystawiennicze, sale konferencyjne czy obszary eventowe
Wnętrze budynku mierzy 59 tys. m2 i jest podzielone między przestrzenie wystawiennicze, sale konferencyjne czy obszary eventoweZhang Lang/China News Service/VCGGetty Images

Aż trudno uwierzyć, że to rzeczywiste zdjęcia

Zaha Hadid Architects (ZHA) zakończyło prace nad Muzeum Science Fiction w Chengdu w Chinach i nie da się ukryć, że wygląda ono tak samo niewiarygodnie, jak na prezentowanych wcześniej na renderach

Budynek ma amorficzną formę, którą pomysłodawcy określają "pomyślaną jako rozszerzająca się chmura mgławicy z gwiazdą w centrum", na którą częściowo wpłynęły naturalny krajobraz (otaczające pasma górskie i lasy) i potrzeba połączenia z wieloma szlakami dla pieszych, rozciągającymi się od miasta i pobliskiej stacji metra.

Muzeum Science Fiction w Chengdu było gospodarzem 81. edycji WorldConLi Chenxi/VCGGetty Images

A także samo Chengdu, czyli 20-milionowe miasto, którego historia sięga tysięcy lat wstecz, m.in. do cywilizacji Sanxingdui z epoki brązu, słynącej z produkcji niezwykle szczegółowych i "nieziemskich" masek. Nic więc dziwnego, że muzeum wygląda iście kosmicznie i spokojnie mogłoby posłużyć jako niezwykła scenografia futurystycznej hollywoodzkiej produkcji za grube miliony.

Integrując się z naturalnym krajobrazem wzdłuż brzegu jeziora, projekt muzeum określa węzły działalności połączone szlakami dla pieszych, które rozciągają się od miasta przez otaczający park do serca budynku, tworząc odkrywczą podróż
czytamy w informacji prasowej.

Bo liczą się natura i środowisko

Wnętrze budynku mierzy 59 tys. m2 i jest podzielone między przestrzenie wystawiennicze, sale konferencyjne, obszary eventowe, galerie i teatry, a znalazły się tu również powierzchnie usługowe i duże centralne atrium.

Podobnie jak wiele innych współczesnych projektów tego typu, Chengdu Science Fiction Museum wykorzystuje w swoich wnętrzach charakterystyczne elementy lokalnego krajobrazu, w tym rośliny i drzewa.

Wnętrza muzeum są nie mniej imponująceVCG/VCGGetty Images

Zainstalowany jest tu również system zbierania wody deszczowej połączony z pobliskim jeziorem, który jest integralną częścią systemów zapobiegania powodziom. Świetliki i duże okna dbają z kolei o światło dzienne do wnętrza, a naturalna wentylacja i panele słoneczne zmniejszają zapotrzebowanie na energię elektryczną z sieci.

Zgodnie z planem pierwszym wydarzeniem zorganizowanym w Muzeum Science Fiction w Chengdu była 81. edycja WorldCon, czyli organizowanej od 1939 roku Światowej Konwencji Science Fiction oraz Nagrody Hugo (amerykańska nagroda literacka przyznawana za utwory z gatunku science-fiction i fantasy), która odbywała się w dniach 18-22 października.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas