Ten dom powstał w 26 godzin i jest odporny na trzęsienia ziemi

Firma Progreso ukończyła pierwszy budynek z drukarki 3D w Gwatemali. Prototypowy dom powstał w nieco ponad dobę i został zaprojektowany tak, aby wytrzymać lokalną aktywność sejsmiczną.

Ten dom został wydrukowany w 26 godzin. Jest odporny na trzęsienia ziemi
Ten dom został wydrukowany w 26 godzin. Jest odporny na trzęsienia ziemi COBODmateriały prasowe

Wydrukowany w 26 godzin, niestraszne mu trzęsienia ziemi

Na pierwszy rzut oka uroczy domek w jakimś wakacyjnym raju, bo przecież z parasoli z identycznymi daszkami korzystamy podczas plażowania w ciepłych krajach, prawda? I tak, i nie. To pierwszy budynek z drukarki 3D w Gwatemali, który łączy tradycyjne lokalne rzemiosło w postaci dachu krytego strzechą i nowoczesne techniki konstrukcyjne 3D, bo ma do wykonania misję.

Dom został zbudowany przy użyciu drukarki BOD2 firmy COBOD, której ostatnio użyto również do budowy urzędu pocztowego w Indiach czy pierwszego w Europie dwupiętrowego domu wydrukowanego w 3D. Sam proces budowy również był bardzo podobny i obejmował drukarkę 3D wytłaczającą warstwami mieszankę cementopodobną, zgodnie z wcześniej zaplanowanym planem budowy powłoki konstrukcji.

To pierwszy budynek z drukarki 3D w Gwatemali. Łączy tradycyjne lokalne rzemiosło i nowoczesne techniki konstrukcyjne 3D COBODmateriały prasowe

Proces drukowania trwał zaledwie 26 godzin, chociaż rozłożono go na siedem dni. Po ukończeniu betonowej powłoki budowniczowie dodali okna, przewody i hydraulikę, a także wszystkie inne niezbędne elementy. Zamontowali także tradycyjny regionalny dach ze strzechy palmowej oraz drewniane listwy, które pomagają w zapewnieniu naturalnej wentylacji. 

Wydrukowane w 3D betonowe ściany uzupełnia dach z liści palmowych typu "Rancho". Tego typu dachu jest używany od pokoleń w Ameryce Łacińskiej, ponieważ jest niedrogi, zapewnia komfort cieplny i dobrze nadaje się do regionów sejsmicznych ze względu na elastyczny i lekki materiał
czytamy w opisie projketu.

Aktywność sejsmiczna. Co z tego?

Bo jak podkreśla przedstawiciel COBOD, ten parterowy dom o powierzchni 49 metrów kwadratowych został zaprojektowany głównie z myślą o tym, aby wytrzymał nawet silne trzęsienie ziemi.

Ładny i funkcjonalny. Można go wydrukować w nieco ponad dobę COBODmateriały prasowe

To właśnie dlatego we wnętrzu nie znajdziemy żadnych ekstrawagancji, a jedynie prosty i funkcjonalny układ z centralnym salonem wyposażonym w stół i krzesła, małą kuchnią z szafkami i zlewem, pokojem biurowym albo sypialnią (w zależności od potrzeb) oraz łazienką. CZYTAJ TEŻ: Masz dość spotkań online? SI odbębni je za ciebie!

Aby podkreślić, że mamy do czynienia z modelem wydrukowanym w 3D, struktura typowa dla działalności dysz i warstwowego wytłaczania materiału budowlanego, nie została w żaden sposób zakryta. Co więcej, pierwszy egzemplarz jest budynkiem czysto doświadczalno-naukowym i na razie nie ma planów rozpoczęcia masowej produkcji, niemniej:

W ramach projektu pomyślnie podjęto kroki w celu sprawdzenia wykonalności strukturalnej druku budowlanego 3D w regionie narażonym na wstrząsy sejsmiczne. Dzięki zastosowaniu druku 3D dom ma ściany o wysoce organicznych kształtach, które w przeciwnym razie byłyby niezwykle drogie, a nawet niewykonalne
podsumowuje producent.
Szwecja. Hotel w latarni morskiej Deutsche WelleDeutsche Welle
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas