Gumy nikotynowe nie pomagają rzucić palenia
Nikotynowe terapie zastępcze mogą być mniej skuteczne, niż się do tej pory wydawało - przekonują naukowcy z Uniwersytetu Harvarda i University of Massachusetts w Bostonie.
Rozstanie z papierosem
Badania ankietowe prowadzono wśród nich trzykrotnie, w latach 2001-2002, 2003-2004, i 2005-2006. Pytano ich czy stosowali nikotynową terapię zastępczą w postaci plastrów, gumy do żucia, czy inhalatorów. Ankietowani odpowiadali też na pytania jak długo stosowali taką terapię, czy zdarzyło im się wrócić do nałogu i czy w rzuceniu palenia pomogła im konsultacja u lekarza, czy psychologa.
Tylko silna wola
Co więcej, przypadki ponownego sięgnięcia po papierosy wśród silnie uzależnionych nie korzystających z pomocy terapeuty są nawet dwukrotnie częstsze u tych, którzy wspomagają się nikotynowymi terapiami zastępczymi, w porównaniu z tymi, którzy próbują poradzić sobie bez nich.
Autorzy pracy poddają w wątpliwość wyniki testów klinicznych, które w przeszłości potwierdzały skuteczność tych terapii. Ich zdaniem, dopiero prowadzona przez kilka lat analiza przypadków osób rzucających palenie pozwala wiarygodnie ocenić, jakie czynniki miały znacznie dla ich sukcesu lub porażki.
Jak podkreślają, tylko silna wola gwarantuje rozstanie się z nałogiem na dobre.