Historyczne centrum Odessy wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO

Historyczne centrum Odessy wpisane zostało na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz Listę Światowego Dziedzictwa w Zagrożeniu. Zastosowano w tym przypadku "tryb awaryjny".

W środę Komitet Światowego Dziedzictwa podjął decyzję o wpisaniu Historycznego Centrum Portowego Miasta Odessy na Ukrainie na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Decyzja ta podkreśla wartość miejsca, które powinno być chronione przez wszystkich, w tym Rosję.

Historyczne centrum miasta wpisane na dwie listy

Zgodnie z zasadami, wszystkie 194 państwa, które są stronami Konwencji, zobowiązane są do niepodejmowania działań, które mogłyby doprowadzić do zniszczenia obiektu wpisanego na listę UNESCO, a w razie konieczności udzielenia pomocy w jego ochronie. Dotyczy to również Rosji, która należy do ONZ, a więc jest państwem-stroną Konwencji. Każdy atak, który mógłby doprowadzić do zniszczenia jakiegokolwiek elementu chronionego obszaru, będzie złamaniem zasad.

Reklama

Historyczne Centrum Odessy wpisane zostało również na Listę Światowego Dziedzictwa w Zagrożeniu. Daje to Ukrainie możliwość zwrócenia się z prośbą o zwiększoną międzynarodową pomoc techniczną i finansową w celu ochrony wartościowego obszaru, a w razie zniszczeń, do odbudowy.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski złożył oficjalne zgłoszenie w październiku 2022 roku, ale już kilka miesięcy wcześniej, latem tego samego roku międzynarodowy zespół ekspertów z UNESCO wraz z ekspertami ukraińskimi przy wsparciu Włoch i Grecji rozpoczął przygotowania do nominacji. W tym przypadku Komitet Światowego Dziedzictwa świadomy sytuacji w atakowanym przez Rosję państwie zastosował tryb awaryjny w celu przyspieszenia procedury.

Pomoc UNESCO w ochronie i naprawie dotychczasowych zniszczeń

Odessa była kilkakrotnie bombardowana przez Rosję od czasu jej pierwszego ataku na Ukrainę 24 lutego 2022 roku. W lipcu 2022 roku zniszczeniu uległa część dużego szklanego dachu i okien Muzeum Sztuk Pięknych w Odessie, zainaugurowanego w 1899 roku.

Organizacja dostarczyła również sprzęt do digitalizacji blisko 1000 dzieł sztuki i zbiorów dokumentacyjnych Odeskiego Archiwum Państwowego oraz sprzęt do ochrony budynków i dzieł sztuki na wolnym powietrzu.

Dotychczas UNESCO przeznaczyło 18 milionów dolarów, które przeznaczono na edukację, naukę, kulturę i informację.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: lista światowego dziedzictwa UNESCO | odessa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy