Ikoniczny zabytek ze Śląska przejdzie metamorfozę. Ma kobiece imię
Jeden z najbardziej ikonicznych postindustrialnych zabytków przemysłowych województwa śląskiego, szyb Krystyna, ma szansę na rewitalizację. Właściciel budynku złożył już wniosek o dofinansowanie zagospodarowania i zabezpieczenia szybu. Za projekt rewitalizacji odpowiada bytomskie (a zarazem jedno z najbardziej znanych w Polsce) biuro architektoniczne.
- We wszystkich rejonach konstrukcja szybu zostanie poddana ocenie technicznej, oczyszczeniu oraz zabezpieczeniu antykorozyjnemu. Dodatkowo, prace obejmować będą m.in. remont dachu i wymianę okien - mówi Edward Bałdyga, prezes Multi Polymers, właściciel szybu Krystyna.
Choć szyb Krystyna zostanie rozbudowany przy użyciu współczesnych środków, to użyte materiały i środki estetyczne mają nawiązywać charakterem do pierwotnych rozwiązań industrialnych.
- Projekt czerpie z estetyki industrialnych obiektów i w wyraźny sposób nawiązuje do oryginalnych elementów Szybu Krystyna takich jak np. profile głównej konstrukcji stalowej, szklane pustaki czy elementy żelbetowe. Nowe przestrzenie zostaną zrealizowane w oparciu o konstrukcję szkieletową, w sposób umożliwiający przyszłą swobodną rozbudowę budynku o kolejne etapy wskazane w koncepcji projektowej - mówi Przemo Łukasik, założyciel pracowni Medusagroup, twórca koncepcji zagospodarowania Szybu Krystyna.
Nasza koncepcja zakłada również obecność drugiego szybu. Chcemy, aby Szyb Krystyna wraz z sąsiednim Szybem Ewa wchodziły ze sobą w dialog, dlatego przestrzeń pomiędzy obiektami będzie wolna od barier.
W związku z tym, że obiekt wpisany jest do rejestru zabytków, wszystkie prace uzgadniane są z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.
Co będzie w odrestaurowanym zabytku?
W nowej części budynku zaplanowano powierzchnie biurowe, usługowe oraz przestrzenie wspólne, na dachu będzie wykonany otwarty zielony taras. Ale to nie jedyna zmiana, metamorfozę przejdą również tereny wokół szybu.
- Szyb Krystyna to jeden z najstarszych zachowanych obiektów poprzemysłowych w naszym mieście. Jego rewitalizacja połączona z zagospodarowaniem terenów wokół to szansa nie tylko na ratunek dla tego obiektu, ale również na stworzenie kolejnego w mieście - po terenach dawnej KWK Rozbark, KWK Szombierki, KWK Powstańców Śląskich - pokopalnianego terenu służącego mieszkańcom - mówi zastępca prezydenta Bytomia Michał Bieda.
Na okolicznym terenie o powierzchni 1 ha pojawi się nowa zieleń, ławki i miejsca odpoczynku. Oprócz tego planuje się wprowadzić szereg rozwiązań prośrodowiskowych, jak np. stworzenie systemu zarządzania wodą deszczową.
Szyb Krystyna nieistniejącej już dzisiaj Kopalni Węgla Kamiennego Szombierki powstał w latach 1870-1873 jako dwuprzedziałowy wydobywczy szyb Kaiser Wilhelm potrzeby wówczas nowej kopalni węgla kamiennego Hohenzollern. Basztowa wieża złożona jest z prostopadłościennych brył trzonu i głowicy przypominając młot górniczy. Fasada wykonana jest z nietynkowanej cegły klinkierowej.
Lokalizacja: Bytom, ul. Zabrzańska
Architekci: Przemo Łukasik, Łukasz Zagała
Współpraca autorska: Rafał Dziedzic, Jan Wichrowski, Michał Sokołowski, Agnieszka Kuczyńska, Małgorzata Kasińska, Aleksandra Mazur
Inwestor: Multi Polymers
Powierzchnia: ok. 1040 (etap I), ok. 2380 m² (etap 2)
Projekt: 2023
Źródła: MedusaGroup, UM Bytom