Ile kroków dziennie należy robić? Naukowcy podają konkretną liczbę

Mania liczenia kroków już kilka lat temu opanowała świat za sprawą aplikacji i urządzeń, które śledzą naszą codzienną aktywność. Producenci oprogramowania i sprzętu typu wearable będą mieli od teraz kolejny argument w ręce. Naukowcy z Północnej Karoliny dowiedli bowiem ponad wszelką wątpliwość, że regularne spacery mogą wydłużyć nasze życie. Mało tego, podali nawet konkretną liczbę kroków, jaką należy “wykręcić" każdego dnia.

Naukowcy obliczyli, ile dokładnie kroków dziennie należy wykonać, aby poprawić stan naszego zdrowia
Naukowcy obliczyli, ile dokładnie kroków dziennie należy wykonać, aby poprawić stan naszego zdrowia123RF/PICSEL

Szybkie spojrzenie na nadgarstek, dwa uderzenia w czarną opaskę i komentarz na temat tego, co pokazała wyrocznia na wyświetlaczu: “No, dzisiaj już dziesięć tysięcy" albo “tylko trzy tysiące - muszę nadrobić".  Liczenie kroków weszło nam w krew tak bardzo, że dla wielu stało się elementem codzienności.

Zdaniem badaczy z Uniwersytetu w Północnej Karolinie taki nawyk to... samo zdrowie. Zespół naukowców przeanalizował dane dotyczące 16 tys. osób w wieku powyżej 60 lat i odkrył, że liczba kroków wykonywanych przez nie każdego dnia, ma wyraźny związek z ich zdrowiem.

Każda osoba, biorąca udział w badaniu, została poproszona o noszenie urządzenia mierzącego liczbę wykonanych dziennie kroków. Tydzień po tygodniu wykonywano testy, mające określić stan zdrowia uczestników eksperymentu. Dzięki temu badacze byli w stanie obliczyć, ile konkretnie kroków potrzeba nam każdego dnia, by poprawić stan organizmu.

No to ile w takim razie? 4,5 tysiąca. Dla opaskowych wyjadaczy to tyle, co nic, ale badania wykazały jasno, że taki pułap już ma widoczny, pozytywny wpływ na ludzkie ciało. Dla porównania dwie grupy z niższymi liczbami: pierwsza, której członkowie robili mniej niż 1 tys. kroków dziennie i druga, w ramach której starano się wykręcić wynik 2 tys., miały znacznie gorsze wyniki.

Opaski śledzą każdy nasz ruch, ale także motywują do aktywności123RF/PICSEL

Jak podkreślają uczeni, to, w jakim sposób wykonujemy kroki, nie ma większego znaczenia. Mogą być to krótkie, intensywne marsze, jeden dłuższy dystans, wchodzenie po schodach - obojętnie. Ważne, żeby ruszać się w najbardziej naturalny dla nas sposób.

- Starsze osoby mogą mieć problem z uprawianiem typowej aktywności fizycznej z wielu powodów - komentuje dr Christopher Moore, szef zespołu badawczego. - Dlatego też dla niektórych zwykłe spacerowanie może być wygodniejsze. Istotna jest regularność, powinniśmy chodzić codziennie.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas