Jaki kupić rower - poradnik krok po kroku

Kupno idealnego roweru to trudne przedsięwzięcie. Przede wszystkim najważniejsza jest decyzja, czy rowerem będziemy poruszać się w mieście, górach, po szosach czy na wycieczkach turystycznych.

Aby znaleźć idealny jednoślad trzeba poświęcić sporo czasu, poczytać, poradzić się "jeżdżących" znajomych czy porozmawiać ze specjalistą z serwisu. Określenie własnych preferencji nie zawsze jest jednak łatwe. Należy zastanowić się przede wszystkim, do czego ma służyć rower.

- Na początku powinniśmy ustalić rodzaj roweru, jaki będzie nam potrzebny oraz budżet, jaki możemy na niego przeznaczyć - tłumaczy Łukasz Przechodzeń, autor bloga rowerowe-porady.pl.

- Kupno roweru to zwykle kompromis pomiędzy naszymi dużymi wymaganiami, a tym, co oferują dane rowery. Czasami jest tak, że aby spełnić wszystkie nasze potrzeby, potrzebne są trzy różne rowery w garażu - zauważa Przechodzeń.

Jedną z podstawowych czynności, jakie należy wykonać przed zakupem roweru to określenie wielkości roweru, który będzie nam pasował. Podstawą wartością jest rozmiar ramy. Musi być ona dopasowana zarówno do wzrostu, jak i do długości nóg.

Reklama

- To bardzo istotne, aby sprawdzić oba parametry, ponieważ kobiety mają często dłuższe nogi od mężczyzn tego samego wzrostu - radzi nasz ekspert.

Najwygodniej jest kupić w sklepie od razu cały rower, gdzie w komplecie są już hamulce, przerzutki, błotniki czy dynamo. Często taka najprostsza i standardowa wersja jest wystarczająca dla wielu rowerzystów. Jednak coraz więcej osób decyduje się samemu dobierać elementy, zmniejszając tym samym ciężar roweru lub poprawiając jego parametry. Bardziej doświadczeni rowerzyści często rezygnują z lampki na dynamo na rzecz takiej na baterie bądź wymieniają bagażnik na lżejszy.

Autor bloga rowerowe-porady.pl. przestrzega przed ślepym zawierzaniem sprzedawcy lub opisowi producenta, zwłaszcza, gdy chodzi o przerzutki. Więcej przełożeń nie zawsze oznacza lepszy rower.

- Producentom zdarza się do kiepskiego osprzętu włożyć o dwa oczka lepszą tylną przerzutkę, która ma za zadanie przyciągnąć uwagę kupującego - zdradza Przechodzeń.

Bardzo ważnym etapem w zakupie roweru jest sprecyzowanie swoich możliwości finansowych. Rower można kupić już za 200 złotych, ale niektóre jednoślady mogą kosztować kilka tysięcy.

- Na rower powinno się wydać 800 złotych. Ale by mieć przyzwoity egzemplarz, dobrze jest do tej kwoty dołożyć jeszcze 400 zł - uważa Przechodzeń. Dodaje również, że warto jest porównywać ceny wybranych modeli oraz wyszukiwać wyprzedaży poprzednich roczników. Ich ceny mogą być nawet o 30-40 proc. niższe.

PAP life
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy